تولید و تجارت

اعلام زمان تحویل خودروهای سامانه یکپارچه؛ ۲۴ خردادبه گزارش خبرنگار مهر، فرایند ثبت نام در دور دوم فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودرو از ۲۰ اردیبهشت ماه برای سه گروه متقاضیان عادی، مادران دارای دو فرزند و دارندگان خودروهای فرسوده آغاز شد؛ در این تاریخ متقاضیان ۱۰۰ میلیون تومان به نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حساب بانکی خود مسدود کردند.

پس از گذشت این مرحله، متقاضیان به منظور انتخاب خودرو از سوم تا ۱۰ خرداد ماه مهلت داشتند که با مراجعه به سامانه ۵ اولویت خودرویی از محصولات عرضه شده توسط چهار شرکت سایپا، مدیران‌خودرو، کرمان‌موتور و فرداموتورز با قیمت کارخانه‌ای (مصوب شورای رقابت) را انتخاب کنند.

در ادامه در روز ۱۷ خرداد ماه اقدامات مربوط به پایش اطلاعات ثبت‌نام‌کنندگان حاضر در لیست نوبت‌دهی انجام شد و نهایتاً ۱۷ خرداد ماه قرعه‌کشی اولویت‌بندی با حضور دستگاه‌های نظارتی صورت گرفت.

پس از آن از روز ۱۸ خرداد ماه لغایت جمعه ۱۹ خرداد ماه، پایش‌ها انجام و سپس لیست نوبت‌دهی در اختیار خودروسازان قرار گرفت تا بر اساس برنامه تولید، ۲۴ خرداد ماه زمان تخصیص نهایی و در نهایت لیست اولویت مشتریان و نوبت تحویل خودروها مشخص شود.

ظرفیت خالی خودروسازان

در این ارتباط، مهدی تقدسی مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو گفت: روز ۲۴ خرداد ماه نتایج نوبت دهی اعلام خواهد شد؛ بعد از اعلام نتایج، بانک‌ها مکلفند ۱۰۰ میلیون تومان پول بلوکه شده متقاضیان خرید خودرو را آزاد کنند.

وی در مورد دور نخست نیز اظهار داشت: در دور نخست ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش، خودروساز برای متقاضی پیامک تکمیل وجه ارسال کرده است، اما برخی متقاضیان اقدام به تکمیل وجه نکرده‌اند که این اقدام به منزله انصراف از خرید خودرو است.

تقدسی گفت: بر این اساس دو شرکت ایران خودرو و سایپا ۲۰ درصد ظرفیتشان و خودروسازان بخش خصوصی ۵۰ درصد ظرفیتشان خالی مانده است.

به گزارش مهر، با توجه به انصراف تعداد زیادی از متقاضیان خرید خودرو از دور نخست تحویل خودروها، به نظر می‌رسد وزارت صمت برای دور سوم ثبت نام در سامانه یکپارچه اقدامات لازم را انجام دهد.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه