عمران و اشتغال

افزایش ظرفیت اشتغال با طرح “آموزش در محیط واقعی کار”معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از افزایش تعداد مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشجویان تا پایان سال خبر داد و برآورد ظرفیت اشتغال کارآموزان در طرح آموزش در محیط واقعی کار را ۸۳ درصد اعلام کرد.

غلامحسین حسینی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اجرای طرح آموزش در محیط کار واقعی را از جمله برنامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای عنوان کرد و گفت: طرح آموزش در محیط کار واقعی ترکیبی از طرح‌ استاد شاگردی ایران و سیستم آموزشی دوآل (دوگانه) کشور آلمان است. در حال حاضر بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی در کشور وجود دارد و یک میلیون و ۴۰۰ بنگاه اقتصادی ظرفیت ورود به این طرح را دارند. 

وی ادامه داد: به موجب این طرح کارآموزان پس از ثبت‌نام از طریق شیوه‌های مختلف نظیر مراجعه حضوری به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، آموزش‌های آنلاین و بسته‌های آموزشی آموزش‌های نظری را کسب می‌کنند و با گذراندن این دوره به کارفرما و بنگاه اقتصادی معرفی می‌شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: کارآموزان در کنار مهارت‌ آموزی و آموزش‌های عملی می‌توانند مهارت‌های نرم نظیر برخورد با مشتری، کنترل درآمد و هزینه و حسابرسی را فرا گیرند و از طریق مهارت آموزی به پایداری اشتغال خود کمک کنند.

به گفته حسینی‌نیا برآورد ظرفیت اشتغال کارآموزان در طرح آموزش در محیط واقعی کار ۸۳ درصد و در سایر آموزش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای ۵۷ درصد گزارش شده است.

وی در عین حال به تغییر رویکرد آموزشی این سازمان از عرضه محوری به تقاضا محوری اشاره کرد و گفت: در رویکرد جدید از عرضه محوری به سمت تقاضامحوری مبتنی بر آمایش سرزمینی و نیاز کارفرمایان حرکت کرده‌ایم.

معاون وزیر کار در پایان از راه‌اندازی ۳۰۲ مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشجویان خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود که تا پایان سال جاری تعداد این مراکز در دانشگاه‌ها به ۳۵۰ مرکز افزایش یابد.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه