تولید و تجارت

به‌دنبال بهره‌گیری از روش‌های ساده‌تر برای تأمین ارز واحدهای تولیدی هستیمسرپرست وزارت صمت با اشاره به اینکه با مذاکرات صورت گرفته توانستیم برخی از اولویت‌ها در تخصیص ارز به واحدهای تولیدی را تغییر دهیم، گفت: به‌دنبال این هستیم تا از روش‌های ساده‌تری در تأمین ارز مورد نیاز واحدهای تولید داخلی بهره ببریم تا عموما صنعت‌گران و تولیدکننده‌گان داخلی بتوانند مواد اولیه واحدهای تولیدی خود را با شرایط بهتری تأمین کنند.

به گزارش ایسنا، سید مهدی نیازی امروز در حاشیه بازدید از بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: نمایشگاه صنعت نفت امسال با ابعاد وسیعی در حال برگزاری است و خوشبختانه با استقبال زیادی از سوی واحدهای تولیدی و صنعتگران روبرو بوده است. آنچه که در این عرصه حائز اهمیت است؛ شرایط تولید داخلی به لحاظ فنی و زیرساختی به‌طور کامل آمادگی تأمین نیازهای کشور در حوزه‌های مختلف را دارد.

وی افزود: ما حتی به این میزان از توانمندی قانع نیستیم و می‌خواهیم موضوع صادرات به طور جدی دنبال شود، چرا که اعتقاد داریم ظرفیت ایران برای واحدهای تولید داخلی کوچک شده و ما باید ابعاد وسیعی را در منطقه و همین طور بازارهای بین‌المللی لحاظ کنیم که البته در این زمینه اقدام‌های مطلوبی هم از سوی دست‌ اندرکاران امر در دستور کار قرار گرفته است و ما نیز به‌عنوان حامی از تولیدکنندگان داخلی پشتیبانی خواهیم کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برخی از چالش‌هایی که امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه از سوی تولیدکنندگان مطرح شد، اگر چه خارج از حیطه وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، اما همکاران بنده در وزارت صمت همه تلاش و اهتمام خود را برای مرتفع کردن دغدغه این عزیزان بکار خواهند گرفت.

نیازی با بیان اینکه با مذاکرات متعددی که انجام شده توانسته‌ایم برخی از اولویت‌ها در تخصیص ارز را تغییر دهیم، گفت:  بر این اساس ممکن است تغییرهایی در تأمین ارز واحدها اتفاق افتد که در این باره نشست‌هایی را در هفته گذشته برگزار کردیم و تصمیم گیری‌هایی نیز مبنی بر به کارگیری روش‌های بهتر و نوتر گرفته شد و به‌دنبال این هستیم تا از روش‌های ساده‌تری در تأمین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی داخلی بهره ببریم تا عموما صنعت‌گران و تولیدکننده‌گان داخلی بتوانند مواد اولیه واحدهای تولیدی خود را با شرایط بهتری تأمین کنند.

وی در ادامه به موضوع ترخیص کالا از گمرک اشاره کرد و یادآور شد: بحث ترخیص ۹۰ درصدی کالا هم‌اکنون در دستور کار قرار دارد و هر کالایی که در گمرک وجود داشته باشد و اسناد و مدارک از ذینفع خارجی در اختیار واردکننده و تولیدکننده باشد به صورت ۹۰ درصد ترخیص می‌شود.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همیشه واحدهای تولیدی ما با مشکل نقدینگی روبرو بودند که با بکارگیری روش‌های جدید به دنبال این هستیم تا مشکل‌های موجود در این زمینه را مرتفع کنیم.

ارتقای بهره‌وری انرژی در محصولات تولیدی

نیازی ضمن اشاره به چالش ناترازی تولید و مصرف انرژی در کشور، با بیان اینکه محصولات تولیدی باید ملزم به رعایت استانداردها و چارچوب‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی باشند، گفت: ابعاد مصرف انرژی چه در حوزه ساختمان محصولات صنعتی و لوازم خانگی و چه در بخش کشاورزی روند افزایشی دارد و ما با کمک مولفه بهینه‌سازی مصرف می‌توانیم، انرژی ذخیره کرده و برای سایر حوزه‌های مولد استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: عموما صنایع ما در فصل زمستان با کمبود گاز و در تابستان با محدودیت انرژی برق مواجه هستند که با اتخاذ تدابیر هوشمندانه می‌توان از این محدودیت‌ها و بحران‌های احتمالی عبور کرد، به‌تازگی شورای عالی انرژی تصمیم‌ها و راهبردهای هوشمندانه‌ای در حوزه تولید محصولات کم مصرف بکار بسته است که این مسئله به‌زودی با برنامه‌های تبیین شده اجرایی خواهد شد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: امیدواریم  محصولات تولیدی در بخش حمل‌ونقل و خانگی کمک کند تا بازدهی مصرف انرژی به شیوه‌ای معقول افزایش یابد.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید .

منبع ایسنا