ارتباطات و فن آوری اطلاعات

بهره‌برداری بیشتر از تاسیسات نفتی کشور با بهره‌گیری از هوش مصنوعیبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در ادامه سفر دو روزه روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری به مشهد، توافق‌‎نامه همکاری مشترک ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق و شرکت بهپویان امین منتظر در راستای توسعه فناوری دیجیتالی شدن صنعت نفت با رویکرد ارتقای بهره‌وری و پایداری تولید، منعقد شد.

این توافق‌نامه همکاری مشترک با موضوع پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی در تاسیسات منطقه عملیاتی خانگیران و خطوط لوله شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق به امضای اکبر زمانیان، دبیر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی معاونت علمی، فرشید خیبری، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق ‌و مرتضی تقوایی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت بهپویان امین منتظربه عنوان مجری این طرح رسید.

از مهم‌ترین اهداف این توافق‌نامه می‌توان به ارائه یک راه‌کار جامع برای پیاده‌سازی سیستم‌های هوشمند در تاسیسات نفتی، بهبود پایداری تولید، ارتقا بهره‌برداری از طریق هوشمندسازی تاسیسات نفتی، بهبود جایگاه علمی کشور در حوزه هوش مصنوعی به ویژه در کاربردهای صنعتی، افزایش تاب‌آوری تاسیسات در پایداری تولید و کاهش مصرف انرژی اشاره کرد.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ذیل این توافق‌نامه همکاری مشترک، ضمن تسهیل‌گری در اجرای طرح‎، تسهیل در صدور مجوزهای قانونی مرتبط با معاونت علمی، فراهم کردن امکان صدور ضمانت‎نامه و تسهیل و تسریع در فرآیندهای بانکی و اعطای تسهیلات از طریق صندوق‎ها و بانک‎ها متناسب با ضوابط موجود در معاونت علمی از توسعه بازار پروژه پس از اجرای موفق آن حمایت می‌کند.

شرکت نفت و گاز شرق نیز به عنوان بهره‌بردار ضمن تامین بودجه مورد نیاز برای اجرای پروژه در قالب پروژه پژوهشی و یا ساخت بار اول یا دیگر روش‌های قابل حمایت، با مجری در خصوص ارائه اطلاعات مورد نیاز، صدور مجوزها، تامین زیرساخت لازم و … برای اجرایی شدن پروژه همکاری خواهد داشت.

استفاده و به کارگیری عملیاتی سیستم و تعیین میزان اثربخشی این تاسیسات از دیگر تعهدات شرکت بهره‌بردار خواهد بود. شرکت دانش‌بنیان بهپویان امین منتظر به عنوان مجری طرح ضمن انجام تمام تعهدات در مراحل توسعه فناوری‎های مربوطه، از حداکثر ظرفیت توان سازندگان داخلی و همچنین ظرفیت سایر شرکت‎های دانش‎ بنیان و فناور فعال در زنجیره ارزش این حوزه استفاده خواهد کرد.

گفتنی است؛ برای پیشبرد و نظارت بر اجرای صحیح این موافقت‎نامه، کارگروه هوشمند سازی DOF در معاونت علمی تشکیل و بر عملکرد صحیح اجرای موضوع توافق نامه نظارت خواهد کرد.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه