گزارش

بهره برداری از نخستین واحد نیروگاهی کلاس f ایران

به گزارش تهران اقتصادی، علیرضا نصراللهی مجری طرح های نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از یک سال از استفاده و ورود توربین های کلاس F به صنعت برق کشور می گذرد، گفت: تجربه ای که طی این مدت به دست آوردیم نشان میدهد که در استفاده از این نوع توربین ها موفق بوده ایم. البته در این بین وجود تحریم ها چالش هایی را به وجود آورد که با تدابیر وزارت نیرو، مشکلات موجود در این زمینه برای ورود و داخلی سازی این نوع توربین ها در صنعت برق کشور نداریم.

وی افزود: توربین های کلاس f و بومی سازی آن در داخل کشور یک رخداد حائز اهمیت است چرا که این نوع توربین ها یکی از پیشرفته ترین تجهیزات در دنیا به شمار می روند و انتقال فناوری و بهره برداری آن در کشور، دستاورد بزرگی برای صنعت برق داخلی کشور محسوب خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول در قرارداد ۵ هزار مگاوات نیروگاه  سیکل ترکیبی که از توربین های کلاس F استفاده می شود، قرار است با انتقال فناوری مورد نیاز ۱۱ توربین کلاس F گازی را در داخل کشور شروع به ساخت کرده که دو واحد آن به طور مستقیم از کارخانه زیمنس آلمان آمده و در نیروگاه بندرعباس نصب شده است.

نصراللهی با بیان اینکه کارهای مونتاژ توربین سوم نیز که مربوط به نیروگاه اندیمشک است در یکی از کارخانه های داخلی با درصد کمی از ساخت داخل  انجام شده است، اظهار داشت: توربین چهارم نیز مربوط به نیروگاه سیکل ترکیبی سهند است که بخش بیشتر توربین های مورد استفاده در این نیروگاه را با استفاده از ساخت داخل تأمین کرده ایم که اکنون در گمرکات کشور و منتظر ترخیص است.

مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی تصریح کرد: توربین های ۵ و ۶ کلاس F نیز در مرحله حمل هستند به این ترتیب می توان گفت در اجرای فاز نخست قرارداد توربین های کلاس F گازی، مشکلی نداریم. از سوی دیگر باید گفت نیروگاه هنگام و یا همان نیروگاه بندرعباس در مرحله پیش راه اندازی است و اکنون عملیاتی روی برقداری ترانس نیروگاه در حال انجام است.

وی افزود: طی چند هفته آینده نخستین واحد گازی با توربین کلاس F بهره برداری می شود و توربین دوم نیز استقرار یافته و عملیات نصب آن بعد از توربین نخست کلید خواهد خورد. لازم به تأکید است که تدابیری برای تأمین ارز این پروژه در نظر گرفته شده و مشکلی در تأمین آن نیست.

نصراللهی خاطرنشان کرد: نیروگاه اندیمشک، نیروگاهی است که عملیات ساخت آن بیش از دو ماه است که به طور جدی انجام شده است. البته به دلیل سیلاب های اخیر در لرستان، انتقال تجهیزات با مشکل روبرو شد و توربین سه فعلا انتقال داده نشده است.

مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: تا پایان پائیز امسال شاهد ورود نخستین توربین کلاس F ایران به مدار بهره برداری هستیم. البته برنامه ما برای این بهره برداری آبان ماه سال جاری بود اما از آنجایی که بحث های تحصیل گازوئیل مطرح است، چرا که سوخت گاز را باید از سه کیلومتری نیروگاه انشعاب میگرفتیم که به دلیل وجود معارضین به تأخیر افتاد و مجبوریم فعلا از گازوئیل استفاده کنیم.   این در حالی است که دی ماه و یا بهمن ماه، واحد نخست نیروگاه هنگام نیز به بهره برداری می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا