گزارش

تضعیف شوراهای فرادست از طریق فشار مالی در دستور كار سازمان برنامه و بودجه/بودجه سال 98 شورای عالی استان ها 8میلیارد تومان كاهش یافته است

به گزارش همسو نیوز،علیرضا ایزدی نماینده استان خراسان شمالی و رئیس کمیسیون امور اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها با انتقاد از عملکرد دولت در کاهش بودجه پیشنهادی شورای عالی استان ها گفت: هفته گذشته به همراه مهندس الویری رئیس و عبدالرزاق موسوی رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان ها جلسه ای در مجلس شورای اسلامی داشتیم که متوجه شدیم آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه همانطور که پیش تر گفته بودند مبلغ پیشنهادی شورای عالی استان ها را در لایحه بودجه 98 کاهش داده است.

ایزدی با بیان اینکه بودجه شورای عالی استان ها نسبت به سال 97 نه تنها افزایش نیافته است بلکه با کاهش نیز روبه رو بوده است، ادامه داد: سال 97 بودجه شورای عالی استان ها 28 میلیارد تومان بوده است که در بودجه پیشنهادی 98 از سوی دولت به 20 میلیارد تومان کاهش یافته است.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی و برنامه و بوجه شورای عالی استان ها افزود: کاری که آقای احمدی نژاد در تضعیف شوراها شروع کرده بود آقای نوبخت به پایان می رساند و تضعیف شوراهای فرادست از طریق فشار مالی را در دستور کار قرار داده است. بر این اساس هم بودجه شورای عالی استان ها را کاهش داده است و هم بند قانونی کسب نظر شورای عالی استان ها در خصوص بودجه را اجرایی نکرده است. به همین دلیل نیز از سوی شورای عالی استان ها به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایتی بر علیه دولت تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور شورا ناباور است توضیح داد: این سازمان مخالفت با شوراها را در بودجه 98 علنی کرده است و به نظر نمی رسد این کاهش مبلغ بودجه شورای عالی استان ها شامل سیاست های انقباضی دولت باشد چرا که تنها در حوزه شورایی رخ داده است و اگر قرار بود سیاست های انقباضی دولت در حوزه اقتصاد انجام شود می بایست در زمینه حقوق و دستمزد باشد در حالی که می بینیم حقوق و دستمزدها 20 درصد افزایش داشته است و این در حالی که بودجه شورای عالی استان ها 8 میلیارد تومان کاهش یافته است و ما نمی توانیم به کارکنان شورای عالی استان ها بگوییم 40 درصد حقوق شما کاهش یافته است. چرا که قانون کار هم چنین اجازه ای به ما نمی دهد.

ایزدی اضافه کرد: بخش زیادی از بودجه ما در زمینه حقوق دستمزدها مصرف می شود و آنها قابل کاهش نیست و از سوی دیگر سیاست انقباضی در هیچ ارگان و وزارت خانه ای اعمال نشده است و کاهش تنها شامل حال شوراهای فرادست شده است.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی و برنامه و بودجه شورای عالی استان ها با بیان اینکه این مبلغ در لایحه بودجه پیشنهادی باید تغییر کند تاکید کرد: در غیر این صورت مشکلات مالی زیادی برای شورای عالی استان ها به وجود خواهد آمد و حداقل در زمینه پرداخت دستمزدها و حق الجلسات با مشکل اساسی رو به رو خواهیم شد و افزون بر آن عملا شورای عالی استان ها کار مثبتی در زمینه آموزش و نظارت نمی تواند انجام دهد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یک =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا