تولید و تجارت

تعلل ۸ ماهه دولت در تصویب آیین نامه اسقاط خودروبه گزارش خبرنگار مهر، محمود مشهدی شریف امروز در نشست خبری انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، با اشاره به لزوم اسقاط خودروهای فرسوده اظهار کرد: کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا، کاهش تصادفات جاده‌ای و مرگ و میر ناشی از آن، افزایش اشتغال، بهبود وضعیت مبلمان شهری، تأمین ضایعات کارخانجات فولاد کشور، تکمیل زنجیره خودرو از مزایای اسقاط خودروهای فرسوده است.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده بیان کرد: هر خودروی فرسوده تقریباً در روز ۴.۱۳ صدم لیتر بنزین بیشتر مصرف می‌کند. با توجه به اینکه قیمت هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس ۷۰ سنت (۳۵ هزار تومان) و قیمت بنزین آزاد در کشورمان ۳ هزار تومان است بنابراین تفاوت قیمت هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس با قیمت بنزین آزاد ۳۲ هزار تومان است و لذا روزانه یک خودروی فرسوده ۱۳۲ هزار و ۱۶۰ تومان بنزین بیشتری مصرف می‌کند و در سال این رقم به ۴۸ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.

وی ادامه داد: بخشی از آلودگی هوا مربوط به منابع متحرک است و علاوه بر خودروهای فرسوده، خودروهای نو نیز استانداردهای آلایندگی را نمی‌تواند پاس کنند، خودروهای خارجی در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش بین ۳ تا ۴ لیتر بنزین مصرف می‌کنند اما بهترین خودروهای تولیدی ما در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۷ لیتر بنزین مصرف می‌کنند.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده با بیان اینکه زنجیره تولید خودرو با اسقاط خودرو تکمیل می‌شود، گفت: از ۱۰ بهمن ۱۴۰۱، مسئولیت اسقاط خودرو به سازمان گسترش وزارت صمت منتقل شده در این راستا در آنجا ستادی تشکیل شد به نام ستاد نوسازی ناوگان و بنابراین متولی اسقاط خودرو اکنون این ستاد جدید است.

وی در ادامه درباره آئین‌نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، گفت: قانون ساماندهی صنعت خودرو حدوداً ۴.۵ سال پیش مورد بحث مجلس قبلی قرار گرفت و بعد از سه سال این قانون در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ به تصویب رسید.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده بیان داشت: ۳ ماه به وزارت صنعت و دولت فرصت داده شد که آئین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را تصویب و ابلاغ کند اما به جای اینکه آئین نامه تصویب شود ماده ۱۰ این قانون اصلاح شد و لذا نام آن به قانون اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو تغییر کرد.

وی گفت: بر اساس قانون از هر ۴ خودرو که تولید می‌شود باید یک خودرو اسقاط شود تا یک گواهی اسقاط صادر شود و در صورتی که گواهی اسقاط نباشد خودروساز باید با پرداخت یک و نیم درصد قیمت خودرو به صندوق توسعه صنعت می‌تواند برای خودروی تولیدی گواهی اسقاط دریافت کند و خودرو تولیدی شماره گذاری شود.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو با بیان اینکه قیمت گواهی اسقاط خودرو ۳۵ میلیون تومان است، گفت: اگر قیمت یک خودرو ۶۰۰ میلیون تومان باشد خودروساز با پرداخت یک و نیم درصد قیمت خودرو باید ۳۶ میلیون تومان به صندوق توسعه صنعت پرداخت کند که نزدیک قیمت گواهی اسقاط است اما اگر قیمت خودرو کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان باشد لذا باید مبلغ کمتری به صندوق توسعه صنعت بپردازد و زمانی که قیمت خودرو از ۶۰۰ میلیون تومان بیشتر می‌شود باید مبلغ بیشتری نسبت به مبلغ گواهی اسقاط خریداری کند که در آنجا هم ترجیح می‌دهند گواهی اسقاط خریداری کنند.

وی افزود: قانونگذار اعلام کرده در صورتی که گواهی اسقاط موجود نبود، ۱.۵ درصد قیمت خودرو به صندوق توسعه صنعت پرداخت شود.

مشهدی شریف بیان کرد: بالاخره قانون اصلاح ماده ۱۰ در اواخر آذرماه ۱۴۰۱ تصویب شد و پس از طی مراحل در ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ لازم الاجرا شد بعد از آن نیز سه ماه دولت فرصت داشت تا آئین نامه خودروهای فرسوده را تصویب کند که تاکنون آئین نامه مذکور تصویب نشده است.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت با اشاره به لزوم تصویب آئین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اظهار کرد: در این آئین‌نامه بسته‌های تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته شده است، از جمله تنبیه‌ها این است که هر چقدر سن فرسودگی خودرو بالاتر رفت میزان بیمه خودرو نیز افزایش می‌یابد. همچنین وقتی خودرو به سن فرسودگی رسید، سهمیه سوخت قطع می‌شود و مورد سوم نیز عدم بخشودگی عوارض تأخیر است.

مشهدی شریف بیان کرد: بهره مندی از وام و تسهیلات نیز از جمله موارد تشویقی است. با توجه به وضعیت تولید و وضعیت خودروهای فرسوده هر ماه بعید حدود ۸۰۰ میلیارد تومان از سوی خودروسازان باید به صندوق توسعه صنعت واریز شود بنابراین از بهمن سال گذشته تاکنون باید ۸.۸ هزار میلیارد تومان به این صندوق واریز شده باشد در حالی که بر اساس شنیده‌ها حدود ۴ هزار میلیارد تومان در صندوق توسعه صنعت موجود است.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت اظهار کرد: باید از محل درآمدهای صندوق توسعه صنعت و بر اساس قانون آئین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده باید وام به صاحبان خودروهای فرسوده با اولویت خودروهای عمومی و موتورسیکلت (طبق قانون) داده شود.

وی با اشاره به اینکه قرار است جدول معادل سازی قرار است در آئین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده داشته باشیم، گفت: این جدول اولین بار در سال ۹۳ تصویب شد و بعد ۳ سال بعد تغییر کند و اکنون حدود ۶ و نیم سال است که تغییر نکرده است. شاخص جدول معاد سازی خودروی سواری بود. بطوری که در این جدول گفته می‌شد که اگر یک خودروی سواری اسقاط شود یک گواهی اسقاط صادر می‌شود. یا اگر یک موتورسیکلت اسقاط شود، یک هفتم خودروی سواری گواهی اسقاط صادر می‌شود. یعنی اگر ۷ موتورسیکلت اسقاط می‌شد مساوی بود با اسقاط یک سواری، تاکسی نیز دو گواهی اسقاط داشت.

مشهدی شریف اظهار کرد: اما در جدول معادل سازی آئین نامه جدید به سن خودرو نیز توجه می‌شود و بر اساس سن خودرو تعداد گواهی اسقاط صادر می‌شود و هر چه سن خودرو کمتر باشد تعداد گواهی اسقاط بیشتر خواهد بود. در واقع سه نوع سن برای انواع وسایل نقلیه و اسقاط آنها در نظر گرفته می‌شود. لذا صاحبان خودروهای فرسوده مطلع شده اند که سن خودرو در تعداد گواهی اسقاط مؤثر است. لذا با درز این خبر، اگر در ۶ ماهه اول سال نزدیک سه برابر سال قبل خودروی فرسوده اسقاط شد با این خبر اسقاط خودرو بسیار کاهش یافته است.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت گفت: قرار بود ستاد جدید نوسازی ناوگان خودروهای فرسوده تا ۱۰۰ هزار خودرو در سال اسقاط کند اما با توجه به عدم تصویب آئین نامه خارج کردن خودروهای فرسوده بعید است که در سال جاری تعداد خودروهای اسقاط به ۴۰ هزار خودرو برسد.

وی بیان کرد: ظاهراً در آئین نامه جدید از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، سن مرز فرسودگی حذف شده و سن فرسودگی قید می‌شود که اگر چنین اتفاقی بیفتد بیش از ۶۰ درصد خودروها اسقاط نمی‌شود و به اهداف برنامه هفتم که رسیدن به اسقاط ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال است نمی رسیم.

مشهدی شریف گفت: با توجه به اینکه تصویب و ابلاغ آئین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده بیش از ۸ ماه است که به تأخیر افتاده حدود ۸۰ درصد اسقاط خودرو کاهش یافته است.

وی بیان کرد: ۲.۵ میلیون خودرو فرسوده با سن فرسوده (۲۰ سال) در کشور موجود است. اما اگر مرز فرسودگی یعنی ۱۵ سال در در نظر بگیریم حدود ۳.۵ میلیون بیشتر می‌شود.

به گفته رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، تعداد گواهی اسقاط می‌تواند انگیزه کاملاً مستقیمی برای اسقاط خودرو باشد.

وی در پاسخ به سوال مهر در مورد میزان اسقاط خودروهای فرسوده، تصریح کرد: در سال ۹۸ در مجموع ۷ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده است. در سال ۹۹ نیز ۱۳ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۸ هزار دستگاه خودروی فرسوده و در سال ۱۴۰۱ نیز کمی بیش از ۳۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده است و در سال جاری در نیمه اول سال حدود ۳۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده است.

رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو با بیان اینکه قرار بود در سال جاری ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شود، گفت: اما با به تأخیر افتادن تصویب آئین نامه شاید تا پایان سال به حدود ۴۰ هزار اسقاط خودرو دست یابیم. البته در سال ۹۳ حدود ۳۳۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده بود.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه