گزارش

تفسیر و تحلیل های متفاوت از تاریخ پرافتخار دوران هشت سال دفاع مقدس

به گزارش همسو نیوز،احمد محمدی از یادداشت نویسان و خبرنگاران خبرگزاری فارس در یادداشت خود با تیتر” در مسیر تحریف تاریخ جنگ” در مجله فارس پلاس نوشته است:اگر پژوهشگر انصاف و صداقت را رعایت نکند و برای رسیدن به اهداف مادی، شهرت و تحقق خواسته‌های جریانات سیاسی قلم بزند، دیر یا زود نیتش روشن و از سوی مخاطب آگاه پس زده خواهد شد.

در ادامه این یادداشت آمده است:

جناب آقای شیرعلی نیا، مدت‌هاست به عنوان محقق و پژوهشگر در کانال «نکته‌های تاریخی» قلم می‌زند و خود را مدافع و روشن‌کننده‌ی حقایق و به اصطلاح شفاف‌سازی در خصوص حوادث دفاع مقدس معرفی می‌کند. لکن نوشته‌های ایشان عموماً و نوشته اخیرشان خصوصاً فاقد فاکتورهای روشنگرانه بوده و عمدتاً تلاش می‌کند تا با وارونه کردن برخی موضوعات خود را در قامت پرسشگر و مطالبه‌گر روبه‌روی مراکز در حال فعالیت در حوزه دفاع مقدس قرار دهد.

با این حال بسیاری از کارشناسان این حوزه، نکات طرح شده وی را به علت ضعف تحلیلی، اطلاعاتی و برخی تناقضات، واجد پرداختن ندانسته و اساساً به مباحث ایشان ورورد پیدا نمی‌کنند ولی ایشان بطور یکطرفه همه‌ی اظهار نظرها را به خود نسبت داده و هر سخن و نوشته‌ای را به‌خود گرفته و تیتر می‌زند که فلان مقام مسئول یا فلان محقق پاسخ مرا را داده است و در برخی موارد نیز صاحب نظران را به مناظره دعوت می‌کند. با نگاهی خوشبینانه، می‌توان گفت با روح اقدامات پژوهشی فاصله دارد. اساساً اقدامات کارشناسانه‌ در نشست‌های تخصصی و فارغ از هیاهو شبکه‌های اجتماعی قابل انجام هستند. بنابراین کار محقق، انجام پژوهش‌های عالمانه، متکی برا اطلاعات واقعی، بی‌طرفانه و تعهد به واقعیت است که در نهایت منجر به روشنگری می‌شود و نه تحریف واقعیات.

جناب شیرعلی نیا در یادداشت‌ اخیرشان به موضوع جرم بودن تحریف تاریخ دفاع مقدس که توسط ریاست بنیاد و حفظ آثارو نشر ارزش‌های دفاع مقدس مطرح شده است، اشاره کرده و آن را به منزله تهدید برای خود می‌داند. حال سؤال اینجاست که آیا ایشان خودشان قبول کرده‌اند که تحریف می‌کنند؟ از چه چیزی واهمه دارند؟ اگر یادداشت‌های ایشان محققانه و روشنگرانه است که کار مجرمانه ای انجام نداده و اساساً مورد خطاب ریاست بنیاد نیستند! پس هیاهو و هراس ایشان نتیجه چیست؟

لابد خوشان فکر می‌کنند که بسیاری از نوشته‌های کانال یادشده، خواسته یا ناخواسته در مسیر تحریف تاریخ جنگ است که چنین بر آشفته شده‌اند؟ خوب است خود ایشان صراحتاً به این سؤال پاسخ دهند که یادداشت‌های کانالشان در مسیری روشنگری است یا در مسیر تحریف تاریخ مقدس؟ اگر روشنگری کرده‌اند که نباید برآشفته شوند و هیاهو به راه بیندازند. چون اساس کسی هم ایشان را مورد خطاب قرار نداده است که بخواهد تهدید کند یا نکند.

اما سؤال مهم‌تری که از آقای شیرعلی‌نیا باید پرسید این است که یکبار برای همیشه روشن کند که هدفش از ورود به حوزه دفاع مقدس چیست؟ آیا برای کسب درآمد و کسب شهرت وارد این حوزه شده‌اند؟ و یا در پی حقایق تاریخی کشور به منظور ارائه دستاوردهای مهم دفاع مقدس و برشماری نقاط ضعف احتمالی برای عبرت‌آموزی آینده هستند؟ یا اینکه احتمالاً با سفارش‌نویسی و پرداختن به تحقق اهداف برخی جریانات و گروه‌های سیاسی در پی وارونه جلوه دادن حقایق این قطعه افتخارآمیز و حماسی کشورمان هستند؟

خود ایشان با اینکه در جبهه نبوده است، از طریق نوشتن کتاب در حوزه دفاع مقدس کسب درآمد کرده و جایگاه امروزشان را از این حوزه بدست آورده و امروز هم اگر منصف باشند، خود بهتر می‌دانند که این قطعه تاریخی چه دستاوردهای مهم و سرنوشت‌سازی برای گذشته، حال و آینده کشور داشته و دارد.

بنابراین شاید مناسب باشد جناب شیرعلی نیا منصفانه به موضوعات ورود کنند، زیرا مخاطب امروز هوشمندتر از آن است که فرق بین پیاده‌نظام عرصه جنگ نرم دشمن را با محقق توانمند منصف تشخیص ندهد. یک پژوهشگر بخوبی می‌داند که حتی اگر قلمی پرکار هم داشته باشد، ولی انصاف و صداقت را رعایت نکند و برای رسیدن به اهداف مادی، شهرت و تحقق خواسته‌های جریانات سیاسی قلم بزند، دیر یا زود نیتش روشن و از سوی مخاطب آگاه پس زده خواهد شد. بنابراین فرق است میان روشنگری و تحریف!

سخن خبرنگار همسو نیوز: این در حالی است که سردار علی محمد نائینی مشاور فرمانده کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم رونمایی کتاب های حقیقت درخشان و منشور هدایت  از انتشار  کتاب هایی با موضوعات تبیین نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس از منظر فرمانده کل قوا در این انتشارات و بهره گیری از سرمایه اصلی این مرکز برای تولید آثار، فرماندهان دوران دفاع مقدس، راویان، پژوهشگران و اسناد می‌باشند، بیان داشت: مرکز اسناد، فرماندهان، راویان و پژوهشگران دفاع مقدس یک هویت مشترک و غیرقابل‌ تفکیک است , مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یک مرکز اسنادی و تحقیقاتی است که به لحاظ منابع دست‌اول دفاع مقدس منحصربه‌فرد و از مراکز معتبر است و آثار آن موردتوجه پژوهشگران کشور می‌باشد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 20 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا