کار و تعاون

توانمندسازی مهارتی و اشتغال‌پذیری دانشجویان توسعه می یابدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مؤسسه عالی کار و تأمین اجتماعی و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با هدف توانمندسازی مهارتی، کارآفرینانه و اشتغال‌پذیری دانشجویان و دانش‌آموختگان منعقد و امضا شد. محمود کریمی‌بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال در این نشست گفت: دانشگاه‌ها با توجه به ظرفیت‌ها و امکاناتی که دارند و با همکاری و حمایت سایر نهادهای مرتبط باید مراکز هدایت نیروی کار کشور باشند.

وی با اشاره به مشکلات ارائه خدمات اشتغال در کشور افزود: تعداد فرصت‌های شغلی در کشور کمتر از افراد جویای کار نیست اما فرآیند تطبیق به خوبی اتفاق نمی‌افتد.

به گفته کریمی‌بیرانوند در حال حاضر مسیر آموزش و پژوهش دانشگاه‌ها به بازار کار کشور متصل نیست و هرچند تاکنون اقدامات متعددی در این خصوص انجام‌شده ولی انسجام لازم را نداشته است.

وی اظهار امیدواری کرد این تفاهم‌نامه به الگوی خوبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان کشور تبدیل گردد.

تسهیل فرایند اشتغال

رحیم سرهنگی، رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی در این نشست ایجاد ارتباط بین نهادهای ارائه خدمات اشتغال کشور ضروری دانست و گفت: سعی می‌کنیم از طریق ایجاد ارتباط بین نهادهای ارائه دهنده خدمات اشتغال، فرآیند اشتغال را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در هفته کارگر و تأکید ایشان بر اهمیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: در این راستا همکاری با دانشگاه‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه جهت ایجاد ارتباط با مرکز سیاست‌گذاری اشتغال کشور (معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال) و دانشگاه‌ها را در دستور کار قرار دادیم.

سرهنگی با اشاره به نرخ بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها نسبت به بیکاری کل کشور افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، عدم مهارت‌آموزی دانشجویان و تجهیز فارغ‌التحصیلان به مهارت‌های مورد نیاز بازار کار کشور است.

وی از مؤسسه کار و تأمین اجتماعی به‌عنوان بازوی فکری و تحقیقاتی وزارت کار نام برد و افزود: این مؤسسه سعی می‌کند فرآیند ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاه به بازار کار را کوتاه‌تر و سهل‌تر کند و محتوای مورد نیاز در این خصوص را با همکاری مراکز معتبر و مرتبط فراهم نماید.

سرهنگی از راه‌اندازی نظام جامع اطلاعات بازار کار کشور به عنوان یکی از اقدامات مؤسسه و وزارتخانه در این خصوص نام برد و افزود: در این نظام تمام اطلاعات مورد نیاز ذی‌نفعان کار کشور قابل دسترس خواهد بود.

حمایت از فارغ تحصیلان در جهت راه اندازی کسب و کار

حسن کریمی، رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بر حمایت از فارغ‌التحصیلان دانشگاه در جهت راه‌اندازی کسب‌وکار تأکید کرد و افزود: امیدواریم این تفاهم‌نامه سرآغاز خوبی در این خصوص باشد.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه همکاری بهره‌گیری از ظرفیت‌های آموزش عملی و مهارتی سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور با هدف فرآیند توانمندسازی و اشتغال پایدار جامعه هدف، اعطای تسهیلات با اولویت برای راه‌اندازی و شروع کسب‌وکار و فعالیت اقتصادی اشتغال‌زای فارغ‌التحصیلان توانمند، حمایت و تسهیل دریافت مجوز و راه‌اندازی کاریابی تخصصی در دانشگاه، همکاری در ارائه خدمات اشتغال به‌ویژه مشاوره و هدایت شغلی و تحصیلی توسط مراکز کاریابی و مراکز خدمات مشاوره کارآفرینی برای دانشجویان و دانش‌آموختگان از جمله تعهدات معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

در این تفاهم‌نامه جامع و مشترک، همکاری در افزایش قابلیت و توانمندی‌های نرم دانشجویان نظیر رزومه‌نویسی، مصاحبه شغلی و توسعه شایستگی‌های فردی، سواد مالی و کسب‌وکار، تیم‌سازی مدیریت تعامل با دیگران از طریق تولید محتوی، تدوین و آماده‌سازی بسته‌ها و منابع، همکاری در ایجاد شتاب‌دهنده نیروی انسانی جهت آموزش و توسعه ظرفیت و توان نیروهای جوان کشور برای ورود به اکوسیستم کارآفرینی، برگزاری دوره‌های آموزشی و مشورتی بر محور اشتغال‌پذیری و کارآفرینی (بوت کمپ) برای دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی به ویژه نمایشگاه صنعت–دانشگاه و بررسی دستاوردهای دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه توسط صاحبان کسب‌وکار و فعالان اقتصادی کشور و بهره‌مندی از توان علمی اساتید دانشگاه در حوزه‌های مربوطه در قالب اتاق‌فکر برعهده مؤسسه کار و تأمین اجتماعی است.

بر اساس این تفاهم‌نامه از جمله تعهدات دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز می‌توان به اطلاع‌رسانی و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کار، رویدادهای استارت‌آپی کارآفرینانه و اشتغال‌زا، دسترسی لازم به آمار و اطلاعات لازم جهت برنامه‌ریزی اقدامات اجرایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های اساتید و هیئت علمی دانشگاه جهت ارائه خدمات مشاوره و اظهارنظرهای تخصصی می‌باشد.

همچنین از تعهدات مشترک این تفاهم‌نامه می‌توان به تدوین دستورکارهای مشترک مرتبط با موضوعات مورد توافق، همکاری در تأمین اعتبار و پشتیبانی از اقدامات و برنامه‌های مشترک و همکاری در تولید محتوا، تدوین و آماده‌سازی بسته‌ها و منابع آموزشی اشاره کرد.منبع :مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =

نوشته های مشابه