ارتباطات و فن آوری اطلاعات

جذب کارآفرینان و متخصصان در ناحیه نوآوری تهرانبه گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاح ناحیه نوآوری تهران ظهر امروز با حضور محمد علی زلفی گل وزیر علوم، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی رئیس جمهور، زاکانی شهردار تهران، محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و علی اسدی رییس پارک علم و فناوری تهران در محل پارک دانشگاه تهران برگزار شد.

علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ابتدای این مراسم اظهار کرد: براساس آمار ۱۴۰۱، بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ جوان و متخصص در شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فعالیت دارند و در سال ۱۴۰۱ میزان صادرات دانش بنیان ۳۴۰ هزار دلار بوده است.

رئیس پارک علم و فناوری تهران ایجاد دسترسی به بیش از ۱۵۰۰ شرکت دانش بنیان به عنوان خزانه و پتانسیل پارک برنامه های پارک، دیپلماسی دانش بنیان، صدور ابلاغیه پذیرش برای بیش از ۲۰۰ شرکت فناور جدید با هدف عضویت و استقرار در پارک، ایجاد پردیس های علم و فناوری تعیین تکلیف بازسازی و واگذاری واحدهای شهر دانش توسعه روابط با مناطق آزاد تجاری کشور جهت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به سمت کاربردی شدن را از برنامه ها و اقدامات پارک برشمرد.

وی گفت: با هماهنگی با فراجا و وزارت علوم، پارک دانشگاه تهران به عنوان هاب پارک های کشور در نظر گرفته شد و اخیرا در رویداد پلیس هوشمند،۱۳۲ شرکت دانش بنیان در زمینه نیازهای فراجا خدمات و محصولات خود را ارائه دادند.

اسدی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱، ۱۷ هزار متر مربع به فضاهای در حال بهره‌برداری پارک اضافه شده است، گفت: در طول سال گذشته، ۸ شعبه پارک ایجاد شده و یا تفاهم نامه ایجاد آن با دانشکده ها منعقد شده است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه استارتاپ ها، شتاب‌دهنده‌ها، شرکت ها، متخصصان، سرمایه گذاران، دانشجویان و مردم ناحیه و غیره را بازیگران اصلی ناحیه عنوان کرد و افزود: شعار ناحیه نوآوری زندگی پایدار، سبز و هوشمند است. دلیل گذر از پارک های علم و فناوری به سمت نواحی نوآوری این است که از تک هدف بودن در توسعه اقتصادی به سمت چند هدف بودن یعنی توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پیش برویم.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ویژگی های ناحیه نوآوری تهران را افزایش و ارتقای کمیت و کیفیت تحقیق و نوآوری دانشگاهی، ایجاد هم افزایی شرکت های دانش بنیان، امکان توسعه اقتصاد شهری، ایجاد مکان هایی با پتانسیل های کارآفرینانه و نوآورانه و ایجاد بستر لازم جهت رشد تیم ها و شرکت ها با کمترین حمایت دولتی اعلام کرد.

وی ادامه داد: ناحیه نوآوری تهران ۷۱۵ هکتار بوده که امکان گسترش فضای کسب و کار، ایجاد اکوسیستم فناوری و نوآوری باز، امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان شتاب دهنده ها را فراهم می کند.

اسدی بیان کرد: همچنین در حال حاضر در ناحیه نوآوری شهر دانش، ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان است قرار دارند و پتانسیل اشتغال حدود ۱۸ هزار نیروی دانش‌آموخته را دارد.

وی درباره افق ترسیمی ناحیه نوآوری تهران گفت: در افق ترسیمی ناحیه شکل‌گیری اکوسیستم فناوری تهران، خوشه سازی فناوری، ریسک زدایی و تسهیل راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه و ارتقای اقتصاد شهری دنبال می شود.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اضافه کرد: در زمینه خوشه سازی فناوری رشد واحدهای فناور نواحی مشخص شهری وجذب استعدادها و کارآفرینان و در زمینه ارتقای اقتصاد شهری نیز افزایش تولید، رفاه پایدار ناحیه، توسعه اکوسیستم و فناوری کشور به عنوان چشم انداز ترسیم شده است. در زمینه راه‌اندازی کسب و کارهای نوآورانه نیز تصویب قوانین و مقررات، آیین نامه ها و ساز و کارهای حقوقی و قانونی جدید و تسهیل در صدور مجوز برای تخصیص حمایت‌های ویژه دنبال می‌شود.

به گزارش مهر، ناحیه نوآوری دانشگاه تهران در مساحت ۷۵۰هکتار نظر گرفته شده و محدوده جغرافیایی ناحیه از بزرگراه حکیم در شمال آغار می شود و تا خیابان مطهری و بزرگراه شهید گمنام ادامه دارد و از غرب نیز از بزرگراه شهید چمران آغاز می شود و تا بزرگراه مدرس در شرق ادامه دارد. در دل این ناحیه، ناحیه نوآوری شهر دانش نیز وجود دارد که مساحت ۵۰ هکتاری دارد و محدوده جغرافیایی آن از شمال بلوار کشاورز تا جنوب خیابان انقلاب و از غرب کارگر شمالی تا شرق خیابان وصال شیراز است.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه