استان هابهداشت و درمانگزارش

جلوگیری از خروج 10 میلیون یورو ارز از کشور در حوزه دیالیز

به گزارش خبرنگار  گروه سلامت همسو نیوز، طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، در جلسه‌ای که بعدازظهر امروز با حضور محمدرضا شانه ساز معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو،علی گودرزی مدیرعامل و  کارشناسان شرکت فرما شیمی و نمایندگان شرکت دیالایف سوئیس در محل سازمان بیمه سلامت برگزار شد در خصوص تفاهم‌نامه جدید که بین دو شرکت مذکور در راستای انتقال تکنولوژی و تولید صافی دیالیز امضاء شد گفت: این اقدامات کمک مؤثری خواهد بود در پشت سر گذاشتن تحریم‌های تحمیل‌شده به کشور. طبق گزارش‌های و آمار موجود، بین ۲ تا ۳ میلیون صافی دیالیز از ۶ میلیون نیاز کشور از کشورهای خارجی وارد می‌شود و این تفاهم‌نامه با رویکرد انتقال کامل ساخت و تولید صافی دیالیز می‌تواند ۳۵ درصد از نیاز بازار را تأمین کند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ادامه با اشاره به شعار سال، این تفاهم‌نامه را گام ارزشمندی در جهت ارتقاء تولید داخلی توصیف کرد و افزود: با اجرای این تفاهم‌نامه از خروج ارز از کشور به ارزش تقریبی ده میلیون یورو جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه علاوه بر بحث تولید داخل و کاهش نگرانی و دغدغه بیماران در دسترسی به تجهیزات و اقلام درمانی، موضوع ورود به بازارهای جهانی و مسائل اقتصادی آن در تفاهم‌نامه ملاحظه می‌شود و بشدت مورد تأکید شرکت فارماشیمی است.

موهبتی در بخش دیگر با تأکید بر لزوم انتقال تکنولوژی و بومی‌سازی به‌عنوان یک عامل اصلی در سربلندی و پیشرفت کشور عنوان کرد: تجربه نشان داده است کشورهای قدرتمند نمی‌توانند قابل‌اعتماد باشند و لازم است در راستای افزایش پتانسیل و ظرفیت فنی کشور حرکت کنیم و مسئله بومی‌سازی تکنولوژی را به‌صورت جدی موردتوجه قرار دهیم. خوشبختانه بخشی از این تکنولوژی در کشور موجود است و می‌توان از آن بهره برد.

موهبتی در پایان ضمن تشکر از شرکت‌های طرفین داخلی و خارجی، این تفاهم‌نامه را سرمایه‌گذاری هوشمندانه شرکت دیالایف سوئیسی و فرصت خوبی برای ارتقای پتانسیل کشور خواند و نسبت به نتایج و دستاوردهای مهمی برای هر دو کشور ابراز امیدواری کرد.

گفتنی است در این تفاهم‌نامه بر استفاده از بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات و دستگاه‌ها و استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا تأکید شده است.

انتهای پیام/

حسین رشیدی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا