عمران و اشتغال

حذف یارانه سوخت ایرلاین‌ها در مرحله کارشناسیمعاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سازمان هواپیمایی و شرکت‌های هواپیمایی داخلی موافق حذف سوخت یارانه‌ای نیستند و استدلال‌ آن‌ها بی تاثیر بودن میزان سوخت تحویلی به شرکت‌ها در کل مصرف سوخت کشور است، گفت: اما سازمان برنامه و بودجه به دنبال حذف یارانه سوخت شرکت‌های هواپیمایی است و این مسئله در مراحل کارشناسی به سر می‌برد.

به گزارش ایسنا، شهریار افندی‌زاده در نشست خبری هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته با بیان اینکه در این نمایشگاه تلاش شد آخرین‌ دستاوردهای بخش حمل‌ونقل ارائه شود، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان محصولاتی داشتند که در سال‌های اخیر نقش مهمی در سال‌های اخیر ایفا کردند. بسیاری از شرکت‌های داخلی هم آخرین دستاورهای خود را ارائه کردند. دانشگاه‌ها هم از طریق میزگردهای تخصصی، موضوع ارتباط با مخاطبان را دنبال کردند.

وی با اشاره به طرح جامع حمل‌ونقل کشور بیان کرد: این طرح می‌تواند چشم‌انداز توسعه کشور باشد که در صورت تصویب آن می‌توانیم برنامه‌ریزی برای این حوزه را به تصویب بکشانیم. افق این طرح ۱۴۱۴ در نظر گرفته شده و اکنون در تمامی شقوق حمل و نقل در دست تهیه است. در این طرح سعی شده به موارد مورد نیاز به‌خصوص شبکه‌های ریلی توجه شود. همچنین از حمل‌ونقل ترکیبی به‌عنوان حمل‌ونقل موثر در این طرح استفاده شده و ایجاد مراکز لجستیک هم مطرح است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر موضوع ترانزیت در این طرح، اظهار کرد: تمام مسئولان کشورهای دیگر در دیدارها، همواره درباره ترانزیت صحبت می‌کنند. ما در این طرح کلان پروژه ایران‌راه را تعریف کردیم که ایران چطور می‌تواند در کریدور شمال – جنوب نقش‌آفرینی کند. پتانسیل زیادی برای این کار در ایران وجود دارد که برای اجرایی کردن آن، همکاری سازمان‌ها لازم است. همچنین ستاد ملی ترانزیت در برنامه هفتم پیش‌بینی شده که اگر اکنون در بررسی شورای نگهبان قرار دارد و اگر تصویب شود، ریاست آن با معاون اول ریاست جمهوری و دبیرخانه در وزارت راه و شهرسازی است.

تاکید بر تکمیل زیرساخت‌های کشور و اتصال بنادر به شبکه ریلی

افندی‌زاده با بیان اینکه موضوع دیگر، تکمیل زیرساخت‌های کشور است، گفت: امروزه در دنیا شبکه ریلی به‌عنوان شبکه اتصال مطرح است و در دریا هم کشتی و این مدهای حمل و نقلی باید به هم متصل شوند. در شمال و جنوب ایران ظرفیت بنادر وجود دارد، ظرفیتی معادل ۲۷۵ تا ۲۸۰ میلیون تن که به‌طور کامل از آن استفاده نمی‌شود. اما اگر شبکه ریلی به این بنادر متصل شود، می‌توانیم ظرفیت پتانسیل را به فعل تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر تکمیل کریدورها بیان کرد: کریدورهای ترانزیتی زیرساخت کریدورهای لجستیک هستند مثل پارک و دهکده لجستیک که توزیع کالا را با ایجاد زیرساخت‌ها روان می‌کند و کالا می‌تواند در انبار بماند و به‌موقع توزیع شود، کریدورهای لجستیک، هم پایه کریدورهای تجاری هستند و آنها هم کریدورهای اقتصادی را تولید می‌کنند. همه دنیا به‌دنبال منافع مشترک از کریدورها در حوزه اقتصاد هستند چون می‌تواند اشتغال و درآمد ایجاد کند و وابستگی کشورهای دیگر را به آن کشور افزایش می‌دهد.

کریدورها در منافع مشترک با کشورهای دیگر توسعه پیدا می‌کند

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایران هم از موقعیت کریدورها برخوردار است، گفت: ما باید به‌دنبال منافع مشترک با کشورهای دیگر باشیم، زیرا در آن صورت کریدورها توسعه پیدا می‌کند. در پیش‌بینی تجارت جهانی از ۱۰ سال آینده، مطرح شده که ارتباط تجاری روسیه با اروپا به‌دلیل مسائل جنگی ۲۶۲ میلیارد دلار و چین و آمریکا هم ۶۰ میلیارد کاهش پیدا می‌کند. درآینده قطب اصلی جذب تجارت به سمت کشورهای آسیای شرق و آسیای مرکزی است و ایران هم در این مسیر قرار دارد.

افندی‌زاده ادامه داد: به همین دلیل لازم است زیرساخت‌ها را کامل کنیم. از جمله پروژه‌های ریلی رشت – آستارا، چابهار به زاهدان، یونسی – مشهد و کاسپین به رشت. دومین موضوع مساله نرم‌افزاری است با این هدف که پایانه‌ها تنها محلی برای عبور باشد و صف تشکیل نشود. موضوع سوم تجار ما هستند که باید در کشورهای مختلف این مسیرها را تبلیغ کنند، در کنار اینکه باید یک دیپلماسی قوی بین ما و کشورهای همسایه ایجاد شود و در ایران – راه مطرح شده که کشورهای آسیای مرکزی می‌توانند ایران را در مسیر کالایشان قرار دهند و ترانزیت ۵۰ میلیون تن هم به‌عنوان هدف پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: نکته آخر هم‌افزایی بین سازمان‌هاست که باید به‌صورت ملی نگاه کنند و نه بخشی. در هشت ماه اول امسال ۲۸.۲ درصد رشد ترانزیت داشتیم، البته رشد ترانزیت جاده‌ای ۳۳ درصد بود زیرا ۹۰ درصد ترانزیت ما جاده است و سهم ریل ما باید افزایش پیدا کند.

هوشمندسازی سیستم‌های حمل‌ونقل در حوزه ترانزیت

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر هوشمندسازی سیستم‌های حمل‌ونقل بیان کرد: بررسی کارها نشان می‌دهد که حتما باید از سیستم‌های هوشمند به‌خصوص در حوزه ترانزیت استفاده شود. از این رو یکی از توافقات گمرکات کشورها این است که اسناد کاغذی را حذف کنیم و بتوانیم همانطور که در کشور به‌سمت سامانه‌ها پیش می‌رویم، مدارک را در سامانه‌های بین دو کشور بپذیریم، با وجود این در این خصوص به توافق بین کشورها نیاز است که بپذیرند این اسناد از طریق سامانه با هم ارتباط برقرار کنند.

افندی‌زاده ادامه داد: به این کار، مسیر و عبور سبز می‌گویند که پایانه تنها محلی برای عبور باشد و نه توقف، هرچند توافق کشورها برای اینکه اسناد یکدیگر را قبول کنند زمان‌بر است، اما اکنون این مسیر دنبال می‌شود. توافقات بین کشورها صورت گرفته، سامانه‌ها به تفکیک در حال انجام است اما ارتباط بین کشورها باید برقرار شود. کنوانسیون کشورها هم به‌دنبال این است که قوانین مشترک ایجاد کند، در ایران هم این کار تحت عنوان ایران‌راه ایجاد شده، اولین کار گمرک است که باید در همکاری با سازمان‌های مختلف درباره محموله شرایط را تسهیل کند و ستاد ترانزیت هم می‌تواند به این کار سرعت ببخشد.

وی با تاکید بر موضوع نوسازی ناوگان، بیان کرد: ما به تحول در بخش‌های توسعه و نوسازی نیاز داریم. از این رو کمیته‌ای در وزارت راه و شهرسازی تشکی و یک زمان‌بندی برای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ تنظیم شده است. در این برنامه‌ریزی منابع تامین، دو بخش داخلی و خارج است. ما ابتدا سراغ تولیدات داخلی آمدیم، اما نمی‌توانیم صبر کنیم که تولیدات داخلی کامل شود و در کنارش باید واردات داشته باشم.

قیمت یک اتوبوس ۱۷ میلیارد تومان است

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت یک اتوبوس در حال حاضر ۱۷ میلیارد تومان است، گفت: سرمایه‌گذار بخش خصوصی باید مدل اقتصادی داشته باشد و سرمایه‌اش بازگردد که بتواند ثبت سفارش کند. این مدل اقتصادی باید از طریق چند وزارتخانه اتفاق بیفتد. باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را وارد صنعت حمل‌ونقل کنیم و برای این کار لازم است تضمین کنیم پولی که به این حوزه وارد می‌کنند، برایشان سود دارند. اگر این کار را ایجاد کردیم، در داخل سرمایه داریم.

افندی‌زاده در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه در سال جاری چه تعداد اتوبوس وارد کشور شده، گفت: در قانون ۱۴۰۲، تا سقف ۵۰۰۰ اتوبوس می‌توانیم وارد کشور کنیم و در غیر این صورت در سطح کشور با کمبود اتوبوس مواجه می‌شویم. از این تعداد تاکنون ۳۳ اتوبوس وارد شده، اما مسیر باز شده است و ما به‌دنبال این هستیم که با وزارت صمت شرایط را تسهیل کنیم. سازمان راهداری در حال تدوین قانون است و بانک‌ها هم باید وارد صنعت حمل‌ونقل شوند، زیرا ما به توسعه و نوسازی ناوگان نیاز داریم تا خدماتی که ارائه می‌دهیم در شان مردم باشد.

آخرین وضعیت یارانه سوخت شرکت‌های هواپیمایی

وی درباره اینکه آیا قرار است یارانه سوخت تحویلی به شرکت‌های هواپیمایی داخلی حذف شود، گفت: سازمان هواپیمایی و شرکت‌های هواپیمایی داخلی موافق حذف سوخت یارانه‌ای نیستند. استدلال‌ آن‌ها برای این مخالفت این است که میزان سوخت تحویلی به شرکت‌های هواپیمایی در کل مصرف سوخت کشور تاثیری ندارد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هنوز تصمیم نهایی برای این منظور اتخاذ نشده است، گفت: سازمان برنامه و بودجه با استدلال‌هایی که می‌آورد به دنبال حذف یارانه سوخت شرکت‌های هواپیمایی است. اما در مجموع حذف سوخت یارانه‌ای شرکت‌های هواپیمایی در اختیار هیأت دولت است و این مسئله در مراحل کارشناسی به سر می‌برد.

 سود ۳ درصدی برای قرارداد رشت – آستارا تعیین شد

افندی‌زاده با اشاره به امضای قرارداد ساخت خط‌آهن رشت – آستارا بین ایران و روسیه اظهار کرد: این خط آهن ۱۶۲ کیلومتر طول دارد که با منابع مالی وام ساخته خواهد شد. روس‌ها در ابتدا پیشنهاد سود شش درصدی ارائه کرده بودند که با مذاکرات انجام‌شده، به سه درصد تقلیل پیدا کرد. 

وی ادامه داد: برای تعیین مبلغ قرارداد، باید اول طراحی صورت گیرد و بعد متربرآورد انجام شود که اکنون این برآوردها و طراحی در حال کامل شدن است. در قرارداد سقف تعیین کرده‌ایم که ۱.۶ میلیون یورو است که پس از تعیین مبلغ قرارداد، مابه‌التفاوت می‌تواند به‌صورت تجهیزات لکوموتیو و واگن وارد ایران شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه درباره تفاهمنامه ایران با جمهوری آذربایجان برای فراهم کردن دسترسی این کشور به نخجوان توضیح داد: این کار را برای آن انجام دادیم که یک کشور را به ما وابسته می‌کند. طی بررسی‌های انجام‌شده برخی مخالف و برخی موافق این کار بودند. درنهایت قرار شد دسترسی آذربایجان از آق‌بند که نزدیک‌ترین نقطه مرزی آغاز و از پایانه جلفا خارج شود.

افندی‌زاده ادامه داد: برای این کار نیازمند ساخت پل روی رود ارس بودیم که این پل را آذربایجانی‌ها با پول خود می‌سازند. البته با کریدور ارس، پارس‌آباد از حیز انتفاع خارج می‌شود که برای جلوگیری از این مسئله نیازمند توزیع کالا هستیم و برنامه‌ریزی‌های مربوطه در حال انجام است. بر این اساس آذربایجان از مسیر ایران تزانیت کالا را انجام خواهد داد. ما باید از فرصت اختلاف بین ارمنستان و آذربایجان استفاده کنیم.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه