اقتصاد کلان

دیپلماسی اقتصادی فعال، خبرهای خوش و تاثیر مثبت روی بازار ارزدرپی انتشار خبرهای مثبت در راستای احتمال توافقات بین‌المللی صورت گرفته و آزادسازی بخشی از منابع ارزی ایران، واکنش بازار ارز ثبات و کاهش نسبی در ساعات اولیه امروز بوده است که به نظر می‌رسد در روزهای آتی نیز این روند کاهشی ادامه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته خبرهایی از دیدار مسئولان دولت با مقامات کشورهای مختلف، احتمال برخی توافقات بین‌اللملی و البته آزادسازی بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران در برخی کشورها منتشر شد که توقف رشد قیمت‌ها در بازار ارز و کاهش نرخ دلار، یورو، درهم و سایر ارزها را در پی داشت.

 محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی ایران در سفری به واشنگتن با جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول دیدار کم سابقه‌ای داشت و درباره موضوعات مختلف با یکدیگر گفت‌وگو کردند. فرزین در جریان این سفرش خبر از دسترسی ایران به حق برداشت ۶.۷ میلیارد دلاری خود خبر داده بود.

همه این اخبار مثبت و پررنگ شدن دیپلماسی فعال اقتصادی دولت، سبب شد، روند رشد قیمت ارز در بازار آزاد متوقف شده و حتی روند کاهشی نسبت به روزها و هفته گذشته، پیدا کند. به گونه‌ای که امروز هر دلار آمریکا تا کمتر از ۵۱ هزار تومان نیز کاهش یافت. یورو به کمتر از ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و درهم نیز تا ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان فروخته شد.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه