گزارش

ذخایر ارزی ترکیه کم شد

ذخایر طلا و ارز ترکیه به حدود ۱۰۱ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تهران اقتصادی به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان ماه سپتامبر به ۱۰۱.۱ میلیارد دلار رسیده است که این رقم در مقایسه با رقم مشابه ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش داشته است.

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه سپتامبر با ۰.۸ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷۳.۸ میلیارد دلار رسیده است اما طی همین مدت حجم ذخایر طلای ترکیه تقویت شده و با ۰.۶ درصد افزایش به ۲۵.۹ میلیارد دلار بالغ شده است.  

هر چند ذخایر طلا و ارز ترکیه در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل با کاهش بیشتری مواجه شده اما این رقم در مقایسه با سپتامبر سال گذشته ۱۹ درصد افزایش پیدا کرده است. در سپتامبر ۲۰۱۸ ذخایر طلا و ارز ترکیه با کاهش به ۸۴.۷ میلیارد دلار در یکی از پایین‌ترین سطوح ۵ سال اخیر خود قرار گرفته بود.

در دو سال اخیر اقتصاد ترکیه به دلیل تداوم جنگ داخلی در سوریه، مناقشه با آمریکا و بحران ارزی دچار نوسانات زیادی شده است. به دنبال حمله نظامی ترکیه به مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه، امریکا تحریم هایی علیه ترکیه اعمال کرد که به سرعت منجر به ریزش لیر شد با این حال اخیرا با توقف این عملیات، واشنگتن تحریم ها و تعرفه اضافی بر فولاد وارداتی خود از ترکیه را لغو کرد.

ارهان اصلان اوغلو، استاد دانشگاه ” پیری ریس” گفت: دستاوردهای دیپلماتیک حاصل شده در روزهای اخیر احتمالا باعث ورود اقتصاد ترکیه به دوره ثبات جدیدی خواهد شد. ریسک های خارجی به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده اند.

انتظار می‌رود با توجه به کاهش تورم در ترکیه، روند تقویت ذخایر ارزی شدت بگیرد. بانک مرکزی این کشور هفته گذشته تصمیم گرفت نرخ بهره را از ۱۶.۵ درصد به ۱۴ درصد کاهش دهد.

به گفته بوزکورت آرگان، مدیر مطالعات تجارت چند جانبه ترکیه، به نظر می رسد اقتصاد ترکیه در حال بازگشت به وضعیت عادی است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 1 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا