کشاورزی و دامپروری

رفع تداخلات اراضی کشاورزی باید به صورت پلاک‌محور صورت گیردبه گزارش خبرگزاری مهر، رضا افلاطونی، رئیس سازمان امور اراضی کشور در پنجاه و پنجمین نشست قرارگاه مرکزی صدور اسناد، حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی بیان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است و باید آئین‌نامه نصاب در این مورد رعایت شود، ضمن اینکه واحدهای صنعتی باید فقط در شهرک‌های صنعتی احداث شود.

وی افزود: پلاک‌هایی که در حریم شهر واقع شده‌اند، باید توسط مدیریت امور اراضی رفع تداخل شود ولی برای رعایت حق و حقوق دولت باید با اداره‌های راه و شهرسازی مکاتبه صورت گیرد و مدارک و مستندات درخواست شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان کرد: رفع تداخلات باید به صورت پلاک‌محور صورت گیرد و استان‌هایی که به صورت بلوکی کار کرده‌اند باید بلوک‌ها را تبدیل به پلاک کنند، این کار برای اجرای قانون الزام به ثبت معاملات و حدنگاری اراضی کشاورزی ضروری است.

وی ادامه داد: در استان‌هایی که رفع تداخلات به اتمام رسیده است باید از ستاد سازمان کارشناسانی به آن استان اعزام شوند و سوابق را در سامانه کنترل کنند و گزارش جامعی از عملکرد کمی و کیفی استان ارائه شود.

افلاطونی تأکید کرد: نظارت بر اراضی واگذار شده و مجوزهای تغییر کاربری ضروری است و مطابق قانون دستگاه‌های صادرکننده موافقت اصولی و پروانه تأسیس باید سالی دو بار از این طرح‌ها بازدید کنند و گزارش نظارت را نیز ارائه دهند.

به گفته وی، تفاهم نامه با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی منعقد و ابلاغ شده و ظرفیت بسیار مناسبی برای نظارت‌ها ایجاد کرده است و مجموعه جهاد کشاورزی باید نظارت عالی بر فعالیت آنها داشته باشد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: قانون الزام به ثبت معاملات به تمام کشور ابلاغ شده و برای همه استان‌ها لازم‌الاجرا است و باید تکالیف این سازمان در خصوص اجرای این قانون برای مدیران امور اراضی استان‌ها تبیین شود.

افلاطونی افزود: شیوه‌نامه تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی تنظیم و ابلاغ شده است و ظرفیت بسیار خوبی دارد تا بتوانیم اراضی کشاورزی را تجمیع و یکپارچه کنیم.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید .

منبع :مهر

نوشته های مشابه