ارتباطات و فن آوری اطلاعات

رقابت شرکت‌های دانش بنیان و فناور در مسابقه تلویزیونی «شکوفا»به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، رییس هیات عامل صندوق در این نشست با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان مهار تورم، رشد تولید گفت: یکی از مصادیق رشد تولید، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و ما در صندوق نوآوری تلاش کردیم به منظور تحقق هر چه بیشتر شعار سال اقدام موثری را برنامه‌ریزی کنیم و با این هدف، مسابقه بزرگ تلویزیونی شکوفا طراحی شده است.

دکتر خیاطیان اهداف تولید و پخش این مسابقه تلویزیونی را نخست مستندسازی و تبیین حوزه دانش‌بنیان کشور برشمرد تا از این طریق عموم مردم شناخت بهتری نسبت به این اکوسیستم داشته باشند. دوم بحث مردمی‌سازی اقتصاد که یکی از مصادیق آن، استفاده از ابزار تأمین مالی جمعی (Crowdfunding) است که ابزار نسبتا جدیدی به شمار آمده و می‌تواند به نوعی به حوزه وقف و نذر (در حوزه علم) بسیار نزدیک باشد. نکته سوم هم اینکه حوزه دانش‌بنیان می‌تواند در تبیین دستاوردهای کشور نقش‌آفرینی.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برگزاری موفق فصل نخست این مسابقه تحت عنوان «کارویا» گفت: طرح‌های شرکت‌های حاضر در فصل دوم این مسابقه یعنی شکوفا توسط کارشناسان بررسی و اصل پول همه سرمایه‌گذاران از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تضمین شده است.

خیاطیان با تاکید بر اینکه حوزه نوآوری حوزه‌ای پیشرو است که قبل از استانداردها حرکت می‌کند ابراز امیدواری کرد: با همکاری خوب رسانه ملی بتوان اقدام موثری در حوزه ترویج مردمی‌سازی اقتصاد دانش بنیان رقم زد و شاهد ادامه‌دار بودن این قبیل برنامه ها بود.

«شکوفا» مسابقه‌ای جذاب و متفاوت است

در این نشست میثم مرادی بیناباج، مدیر شبکه یک سیما، نیز اصل برگزاری مسابقه «شکوفا» را جذاب و متفاوت برشمرد و گفت: ما برای شناخت ویژگی های این مجموعه بالغ بر ۶۰ مسابقه مشابه بین‌المللی را بررسی کردیم که مسابقه «شکوفا» از حیث نوآور بودن و پیشرو بودن، برنامه متفاوتی با دیگر مسابقات تلویزیونی است. ماهیت این مسابقه در حوزه دانش بنیان و اقتصاد است و ما مشابه آن را تا حدودی با عنوان سرمایه‌گذاری‌ در شبکه‌های مختلف خارجی داریم.

وی یکی از ماموریت‌های شبکه یک سیما را «روایت پیشرفت» در کشور عنوان کرد و گفت: یکی از مصادیق این موضوع، پیشرفت در حوزه دانش بنیان است که در شعار سال گذشته هم از سوی مقام معظم رهبری تاکید جدی شده بود.

مرادی بیناباج در ادامه با بیان اینکه در شبکه یک سیما، ذیل موضوع «دیده‌بانی پیشرفت ایران» به حوزه‌های نوآوری و دانش بنیان می‌پردازیم، اظهار امیدواری کرد مسابقه تلویزیونی «شکوفا» سطح دیگری از تولید و رقابت را در این شبکه رقم بزند.

وی شبکه یک سیما را یک شبکه عمومی با ماموریت پیوند موضوعات مختلف با مسائل عامه توصیف کرد و گفت: زمانی برنامه‌ای موفق خواهد بود که مخاطبان شبکه به آن برنامه علاقه‌مندی نشان دهند؛ بنابراین در پایش و غربال طرح‌های دانش بنیان در مسابقه «شکوفا» به دنبال آن بودیم که مردم احساس کنند با سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها علاوه بر کمک به رشد و توسعه کشور، مشکلی از مشکلات روزمره‌شان حل می‌شود.

مدیر شبکه یک سیما با اشاره به پیچیدگی‌های فنی برخی محصولات دانش بنیان معرفی شده در مسابقه تلویزیونی «شکوفا»، افزود: ممکن است برخی از طرح‌ها، تخصصی و یک پله از یک زنجیره‌ باشد، لذا در اینجا قصه‌نویسی و داستان‌پردازی حائز اهمیت است. بر این اساس بحث قصه‌پردازی و دراماتیک کردن طرح‌های حاضر در مسابقه که وجهه سرگرمی نیز برای مخاطبان پیدا کند، از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود.

صندوق نوآوری و شکوفایی، مسابقه تلویزیونی ۲۶ قسمتی «شکوفا» را برای پخش از ابتدای زمستان ۱۴۰۲ از شبکه یک سیما در دست تهیه و تولید دارد که در هر قسمت، ۳ شرکت دانش بنیان، خلاق و یا فناور برای جذب سرمایه حداکثر ۱۵ میلیارد تومانی به رقابت خواهند پرداخت.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه