عمران و اشتغال

روند نامطلوب توسعه مسکن در استان مرکزیایسنا/مرکزی استاندار مرکزی گفت: در حال حاضر اراک فقط به لحاظ قانون مقابله با آلودگی هوا در ردیف کلانشهرها قرار دارد اما به لحاظ مساحت و جمعیت حداقل به اندازه ۴۰۰ هزار نفر با کلانشهر شدن فاصله دارد و طی این فاصله جز با توسعه شهری رقم نمی خورد.

فرزاد مخلص الائمه ۱۶ خرداد در شورای مسکن استان مرکزی اظهار کرد: توسعه مسکن در استان روند کاملا مطلوبی ندارد و باید به آن سرعت داده شود، برخی دستگاه ها در این حوزه سرعت خوبی دارند و مقداری نیز در سطح ملی مشکلاتی وجود دارد که در شورای عالی مسکن در حضور رئیس جمهور مطرح شده است.

وی افزود: یک پروژه مسئله دار بزرگ در حوزه مسکن در مرکز استان وجود دارد که در روزهای نزدیک تعیین تکلیف می شود، بین ۳ عنصر زمان و هزینه و اخذ خسارت از پیمانکار بدعهد، فعلا عنصر زمان را مبنا قرار دادیم و نسبت به دو عنصر دیگر پیگیری لازم انجام خواهد شد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: جلسه ای در خصوص توسعه شهر اراک باید برگزار شود. در بخش اقداماتی که در حوزه اراضی مسکونی واقع در محدوده، تغییر کاربری، اراضی مازاد دستگاه ها و … انجام شده سرعت عمل نسبتا خوب است اما آن بخش که مربوط به توافق و تفاهم نامه با سایر دستگاه ها یا مالکین است مشکلاتی دارد. در برخی شهرها از جمله خمین کار با تاخیر پیش می رود که فرمانداری باید به این مهم ورود کند.

مخلص الائمه ادامه داد: وزارت کشور مجری طرح نهضت ملی مسکن نیست. مجری اینکار وزارت راه و شهرسازی است اما در کشور بار به دوش وزارت کشور ریخته می شود، ما در کنار وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

وی بیان کرد: جلسات شورای مسکن هر ۲ هفته یکبار برگزار می شود تا موضوع عقب افتاده باقی نماند.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه به شهرهای جدید امیدوار هستیم گفت: امیدواریم که مشکل با بانک ها در این خصوص رفع شود، سرعت عمل در این حوزه خوب است و با اتفاقی که در حوزه ریلی شهر جدید امیرکبیر اتفاق خواهد افتاد این شهر اینده خوب و درخشانی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه فلسفه تشکیل شهرهای جدید محدودیت زمین و برخی زیرساخت ها در شهرهای بزرگ است، اضافه کرد: شهر جدید امیرکبیر به عنوان اولین و شاید بزرگترین شهر ویلایی کشور ظرفیت خوبی دارد.

استاندار مرکزی ادامه داد: در خصوص الحاق زمین به محدوده اراک، با تشکیل شهرک های دارای مالکیت خصوصی در مجاورت مرکز استان موافق هستیم اما باید مسیر کارشناسی طی شود.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه جمعیت اراک نصف جعیت قم است گفت: توسعه شهری خوبی در اطراف قم ایجاد شده و این ظرفیت در اراک نیز وجود دارد تا اراک به کلانشهر تبدیل شود. در حال حاضر اراک فقط به لحاظ قانون مقابله با آلودگی هوا در ردیف کلانشهرها قرار دارد اما به لحاظ مساحت و جمعیت حداقل به اندازه ۴۰۰ هزار نفر با کلانشهر شدن فاصله دارد و طی این فاصله جز با توسعه شهری رقم نمی خورد.

حمید انعامی مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز گفت: در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان مرکزی سهمیه استان ۷۷ هزار و ۱۲۷ واحد بوده که ۱۵۰ هزار و ۷۳۴ نفر ثبت نام کرده اند و ۹۱ هزار و ۴۲۹ نفر حائز شرایط شناخته شده اند.

وی افزود: در این طرح زمین برای ۳۴ هزار و ۸۲۹ واحد تامین و برای ۲۷ هزار و ۸۴ واحد تعریف شده و هزار و ۱۰ واحد در مراحل پایانی و تحویل قرار دارند.

سعید میرزایی، سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید استان مرکزی نیز بیان کرد: در شهر جدید امیرکبیر ۲۰۰ واحد با پیشرفت ۴۷ درصد در محله ۶ این شهر، در حال اجراست، همچنین پروژه ۱۵۰ واحدی نیز با پیشرفت ۱۳ درصدی در حال اجراست که البته پیشرفت این پروژه قابل توجه نبوده و پیمانکار اخطار لازم را دریافت کرده است.

وی ادامه داد: پروژه ۲۵۵ واحدی نیز در محله دو در حال عقد تفاهم نامه است ولی تاکنون هیچ بانکی پرداخت تسهیلات را متقبل نشده است.

میرزایی ادامه داد: پروژه ۴۱۶ واحدی نهضت ملی مسکن و پروژه ۱۰۱ واحدی در محله دو در انتظار تایید بانک ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، این شرکت ۹۷ قطعه زمین آماده سازی شده در محله ۲ شهر جدید امیرکبیر را به این موضوع اختصاص داده است.

میرزایی در ادامه در خصوص طرح های شهر مهاجران نیز ادامه داد: پروژه لاله علوی ۳۰۰ واحدی و پروژه ۲۰۰ واحدی نهضت ملی ستاد اجرایی با پیشرفت ۴۴ درصدی در حال اجرا هستند و پروژه هزار واحدی نهضت ملی مسکن در محله یک شهر مهاجران در حال تهیه طرح است.

وی خاطرنشان کرد: فراخوان ساخت ۱۵۴۰ واحد در این شهر زده شده که ۴ روز آینده زمان بازگشایی فراخوان ها است.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید استان مرکزی افزود: آماده سازی محله یک شهر جدید امیرکبیر با پیشرفت ۷۵ درصدی و آماده سازی محله دو با پیشرفت ۹۹ درصدی انجام شده و برای آماده سازی محله های ۳ و۴ فراخوان برگزار شده که آخر خرداد ماه بازگشایی فراخوان ها انجام می شود.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه