دیگر رسانه هاگزارش

زنان پیشرو داوری در جهان وایران اسلامی

به گزارش همسو نیوز؛زنان پیشرو در حل و فصل اختلافات ،عنوان کتابی است که با همکاری بانوان داور و موسسه ای در آلمان
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH(bmz) که خدماتی در زمینه همکاری در توسعه بین المللی ارائه میدهد و عمدتاً پروژه های وزارت توسعه و همکاری اقتصادی دولت فدرال آلمان را اجرا میکند ) ، و از سوی وزارت توسعه و همکاری اقتصادی دولت فدرال انتشار یافته است .
همان طور که در مقدمه عنوان شده است ، از این کتاب می توان به عنوان وسیله ای برای تقدیر از زنان پیشرو در زمینه حل و فصل اختلافات و همچنین بانوانی که به تازگی در حوزه دشوار و رقابتی داوری قدم نهاده اند یاد کرد.
از مهمترین اهداف کتاب ، به اشتراک گذاشتن داستان هایی از موفقیت بانوانی متخصص و همچنین رشد و ترقی زنان کارآفرین در زمینه حل و فصل اختلافات می باشد .
دبیر کل مرکز داوری فنلاند خانم  Heidi Merikalla-Teir
از جمله کسانی است که داستان خود را در این کتاب منتشر کرده است . وی در داستان خود به تلاش جامعه فنلاند برای تغییر به سوی برابری جنسیتی و حل تعارضات افتخار میکند . همچنین خاطر نشان میکند طرفین دعوا و موسسات داوری در ترویج انتصاب داوران زن نقش مهمی را ایفا میکنند .
مرکز داوری فنلاند پیش از امضای عهدنامه نمایندگی برابری سال 2016 نیز سهم بزرگی را در گسترش برابری جنسیتی انتصاب داوران داشته است همچنین در سال 2017 با توافق هیات مدیره مرکز داوری فنلاند زنان 32% از کرسی داوران را به خود اختصاص داده اند ..
برای دریافت کتاب میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید :
https://cdn-arbitral.pressidium.com/wp-content/uploads/2018/12/2nd-Edition_Women-Pioneers_30.11.2018_small-size.pdf.

تاکید به استفاده از نهادداوری توسط نهادهای رسمی به دلیل مزایای بیشمار نهاد داوری از قبیل کاهش ورودی پرونده های دادگستری ،کاهش هزینه وزمان رسیدگی به پرونده ها ،حق انتخاب فرد رسیدگی کننده توسط طرفین اختلاف ،محرمانه بودن رسیدگی وبسیاری مزایای دیگر واشاره به توسعه این نهاد در قانون گزاری مانند تبصره ماده 211 بند 4 قسمت (و) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1390_1394) به فرمایش مقام معظم رهبری : (با همکاری دولت نسبت به تهیه لایحه نهاد مستقل داوری داخلی وبین المللی تا پایان سال سوم برنامه اقدام گردد.)
وبند الف ماده 116 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران در راستای کاهش مراجعه مردم به مراجع قضایی و تسریع در حل وفصل اختلافات قوه قضاییه مکلف است با همکاری دولت به منظور حل و فصل اختلافات از طریق داوری ایجاد وتوسعه نهادهای داوری واعتماد سازی وایجاد اقبال عمومی وحمایت از آنها ،تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه تمهیدات لازم را پیش بینی نماید . لازمه تحقق این اهداف وتوسعه فرهنگ استفاده از نهاد داوری حقوقی برای حل و فصل اختلافات ،تلاش حقو ق دانان وجامعه حقوقی کشور برای اگاه سازی تمام آحاد جامعه عزیزمان بالاخص تجار وبازرگانان وکسبه محترم را می طلبد از نمونه افراد پیشگام در اعتلای فرهنگ استفاده از این نهاد می توان زنان پیشرو در داوری ایران را نام برد :
لعیا جنیدی  متولد ۱۳۴۷ در محله مومن آباد (آقارود پیش) شهربابل است و از ۱۶ سالگی وارد دانشگاه تهران شد، چرا که سال آخر تحصیلات دبیرستان خود را به صورت جهشی در تابستان گذراند..  بر اساس این گزارش، این استاد دانشگاه و وکیل دادگستری که درجات کارشناسی حقوق، کارشناسی ارشد و دکتری حقوق خصوصی خود را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، با رتبه اول کسب کرد، شاگرد اساتیدی چون ناصر کاتوزیان، محمدعلی الماسی و محمدحسین صفایی بود.  زمینه‌ی تخصصی دکتر جنیدی حقوق تجارت و داوری است و با زبان‌های انگلیسی، عربی و فرانسه نیز آشناست. در سال‌های ۸۱ و ۸۲ در دوره تحقیقاتی دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد (معادل فوق دکتری) بورس تحصیلی خود را گذرانده‌است از دیگر مدارج علمی لعیا جنیدی می‌توان به: ﻣﺤﻘﻖ ﻭ ﻣﺪﺭﺱ ﺩﻳﺪﺍﺭﻱ ﺩﺍﻧﺸﻜﺪﻩ ﺣﻘﻮﻕ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﺭﻭﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺩﺍﻭﺭﻱ ﺗﺠﺎﺭﻱ ﺑﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﻲ، ﻣﺤﻘﻖ ﺩﻳﺪﺍﺭﻱ ﺩﺍﻧﺸﻜﺪﻩ ﺣﻘﻮﻕ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﺭﻭﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻣﺎﻟﻲ، ﻣﺤﻘﻖ ﻭ ﻣﺪﺭﺱ ﺩﻳﺪﺍﺭﻱ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﺑﺮﻟﻴﻦ (ﺍﻭﻫﺎیو-ﺍیاﻻﺕ ﻣﺘﺤﺪﻩ) ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺷﻴﻮﻩ ﻫﺎﻱ ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻦ ﺣﻞ ﻭ ﻓﺼﻞ ﺍﺧﺘﻼﻑ، ﻋﻀﻮ ﺍﻧﺠﻤﻦ ﺣﻘﻮﻕ ﺧﺼﻮﺻﻲ ﺍﻳﺮﺍﻥ ١٣٧٧ ﺗﺎﻛﻨﻮﻥ، ﻋﻀﻮ ﺍﻧﺠﻤﻦ ﺍﻳﺮﺍﻧﻲ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺕ ﺯﻧﺎﻥ ١٣٨۵ ﺗﺎﻛﻨﻮن، ﻋﻀﻮ ﻛﻤﻴﺴﻴﻮﻥ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺑﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻞ ﻛﺎﻧﻮﻥ ﻭﻛﻼﻱ ﺩﺍﺩﮔﺴﺘﺮﻱ ﻣﺮﻛﺰ ١٣٨٧ ﺗﺎﻛﻨﻮﻥ، ﻣﺪﻳﺮ ﻛﻞ ﺍﺩﺍﺭﻩ ﺣﻘﻮﻗﻲ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺍﺳﻔﻨﺪ ١٣٨٢ ﺗﺎ ﻣﻬﺮ ١٣٨۶، ﻣﺪﻳﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺣﻘﻮﻕ ﭘﺮﺩﻳﺲ ﺑﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﻲ ﻛﻴﺶ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﻬﺮﺍﻥ ١٣٩۴-١٣٨۶ اشاره کرد.
دکتر جنیدی درسال ۱۳۹۲ طی حكمی از سوي آقای دكتر نصيری قيداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقيقات و فناوری به سمت مدیر کل اداره لوایح و تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری منصوب شد و تا سال ۱۳۹۴ عهده‌دار این سمت بود. وی اکنون عضو هیات علمی (دانشیار) دانشگاه تهران هست و ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﻭ ﻣﺸﺎﻭﺭﻩ ﺑﻴﺶ ﺍﺯ ﻫﻔﺘﺎﺩ  ﭘﺎﻳﺎﻥ‌ﻧﺎﻣﻪ ﻭ ﺭﺳﺎﻟﻪ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩ‌ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺣﻘﻮﻕ ﺗﺠﺎﺭﺕ، ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺑﻴﻦﺍﻟﻤﻠﻞ، ﺩﺍﻭﺭﻳ‌ﻬﺎی ﺑﻴﻦ‌ﺍﻟﻤﻠﻠی ﻭ ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﻓﻜﺮی را بر عهده داشته است .
رئیس‌جمهور کشورمان طی حکمی خانم دکتر لعیا جنیدی را به عنوان “معاون حقوقی رییس جمهور” منصوب کرد. دکتر جنیدی بخاطر تیز هوشی مدارک ترقی را خیلی زود طی کرد و از افتخارات استان مازندران محسوب می شود .
خانم دکتر لعیا جنیدی دارای تالیفات ومقالات بسیاری در زمینه های مختلف حقوقی وداوری می باشد از نمونه تالیفات ایشان “قانون حاکم در داوری‌های تجاری بین المللی.”: نشر دادگستر، ۱۳۷۶
و”نقد و بررسی تطبیقی قانون داوری تجاری بین‌المللی ایران (مصوب ۱۳۷۶).” : دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ،می باشد ،
لیلا یزدان مهر متولد سال 1356 ومدیر عامل موسسه حقوقی داوری (جویندگان راه دانایی عدل گستر به شماره ثبت 1014) دارای مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه گیلان وکارشناسی ارشد جزا وجرم شناسی از دانشگاه جامع چالوس هستند .هم چنین دوره های داوری بسیاری از اتاق بازرگانی ایران واتاق بازرگانی رشت ،جهاد دانشگاهی شریف تهران وبسیج حقوق دانان استان گیلان را گذرانده وموفق به اخذ مدارک بسیاری گردیده اند . از سوابق شغلی ایشان می توان گفت : از سال 1395 وارد عرصه کار داوری حقوقی شده است . درطی سالهای 1384-1390 به صورت افتخاری در خدمت شورای حل اختلاف شهرستان رشت از استان گیلان ودر سالهای متمادی در دفاتر وکلای محترم دادگستری مشغول کسب تجارب عملی در زمینه فعالیتهای حقوقی بوده اند .هم چنین ایشان نماینده حقوقی کارخانجات استان گیلان به نام فولاد امید بوده اند ایشان با فعالیت تمام وقت خود در زمینه تحقق نهادینه سازی فرهنگ داوری حقوقی موفق به جلب اعتماد کسبه وتجار در ارجاع اختلافات تجاری ایشان به سوی داوری بوده اند به این صورت که ایشان را به عنوان داور در تنظیم قراردادهایشان برمی گزیدندخانم یزدان مهر تا کنون موفق به صدور صدها رای داوری به صورت سازشی شده اند که جلب رضایت تجار و رونق اقتصادی ایشان را در پی داشته است هم چنین محاکم شهرستان رشت نهایت همکاری را با ایشان داشته اند در جهت اعتلای این فرهنگ در جامعه که موجبات رضایتمندی مردم را در بر دارد تلاش بسیاری نموده اند .
خانم شراره عظیمی متولد سال 1362 مدیر عامل موسسه حقوقی داوری ( آوای عدالت گستر اندیشه سازان به شماره 77ثبت ) کارشناس حقوق قضایی ،عضو انجمن علم آیین دادرسی مدنی ایران ،فعال حقوق مدنی هستند هم چنین دوره های داوری بسیاری از اتاق های بازرگانی ، سمپوزیوم بین المللی حقوق داوری ،دوره های داوری جهاد دانشگاهی شریف را گذرانده وموفق به اخذ مدارک متعددی گردیده اند . ایشان از سال 1394 وارد عرصه داوری حقوقی شده اند وبا تلاش بی وقفه خود توانسته اند در استان همدان علی رغم مخالفت هایی که با داوری کردن خانمها طرح بوده سهم به سزایی در نهادینه سازی وجلب اعتماد مردم کسبه وتجار به سمت اعتلای فرهنگ داوری وصلح وسازش بوذه اند هم چنین موفق به صدور بیش از صدها رای سازشی در زمینه ها وموضوعات مختلف بوده اند خانم عظیمی موفق به ارائه شیوه های نوین در قرارداد نویسی در زمینه داوری بوده اند که مردم بتوانند با طیب خاطر قبل از بروز اختلاف داور خود را برگزینند که در صورت اختلاف احتمای دغدغه ای برای رسیدگی از طریق این نهاد نداشته باشند .

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سیزده =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا