عمران و اشتغال

سالانه ۷۰۰ تن ابریشم وارد می‌کنیممدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف با اشاره به کاهش آمار تعداد تعاونی‌های فرش دستباف در سال‌های اخیر بر لزوم حمایت بیمه‌ای از بافندگان در برنامه هفتم توسعه تاکید کرد.

عبدالله بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اولویت تعاونی‌های فرش دستباف در پرداخت تسهیلات بانکی اظهار کرد: شهریورماه امسال تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت تعاون وزارت کار و مرکز ملی فرش به منظور استفاده تعاونی‌های فرش دستباف از تسهیلات بانک توسعه تعاون امضا و مقرر شد تا از ظرفیت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون در تضمین تسهیلات بانکی تعاونی‌ها استفاده شود.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه به امضا رسید و یک نسخه از آن نیز در اختیارمان قرار گرفت ولی مهم اجرای آن است که هنوز عملیاتی نشده و معتقدم که بیشتر تفاهم‌نامه‌ها در اجرا دچار مشکل می‌شوند و ابزاری که آن را اجرایی کند و حمایتی که باید دیده شود، عمدتا وجود ندارد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف در توضیح دلیل عدم اجرای تفاهم‌نامه گفت: مرکز ملی فرش با دفتر کل صنایع خلاق ادغام شد و همین مساله اجرای تفاهم‌نامه را با تاخیر همراه کرد. از طرفی معاونت تعاون به تازگی تغییر کرده و تا دو مجموعه مجدد ارتباط و تعامل برقرار کنند، زمان‌بر است.

بهرامی در ادامه صنعت فرش دستباف را صنعتی اشتغالزا دانست و با تاکید بر لزوم حمایت از بافندگان و قالیبافان گفت: ۹۵ درصد کالایی که قالیبافان تولید می‌کنند ارزآور است و ۸۰ درصد ارزش افزوده دارد ولی در بحث بیمه حمایتی از بافندگان نیست و از یک بیمه کوچک محرومند، بنابراین انتظار می‌رود در برنامه هفتم توسعه برای ۸ میلیون نفری که از صنعت فرش ارتزاق می‌کنند، برنامه‌ریزی شود.

رئیس کمیسیون گردشگری، فرش و صنایع دستی اتاق تعاون ایران درعین حال قیمت هر کیلو ابریشم را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: ما در بحث نوغان‌داری می‌توانستیم به خودکفایی برسیم ولی در حالی که بزرگترین تولید کننده ابریشم جهان در دو دهه اخیر بودیم اکنون به بزرگترین وارد کننده ابریشم تبدیل شده‌ایم و سالانه ۷۰۰ تن ابریشم وارد می‌کنیم.

به گفته وی کشور ازبکستان به دلیل داشتن صنعت ابریشم، وزارت خانه ابریشم را تشکیل داده است ولی در کشور ما به عنوان بزرگترین تولیدکننده فرش جهان، مرکز ملی فرش در حد یک دفتر کل وزارت صمت فعالیت می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه‌ تعاونی‌های فرش دستباف درباره آمار قالیبافان در کشور نیز گفت: تعداد شرکتهای تعاونی فرش دستباف در کل کشور به طور اسمی ۱۷۰۰ شرکت است ولی شرکتهای تعاونی فعال کمتر از ۱۰۰۰ تعاونی است.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه