عمران و اشتغال

سرمایه‌گذاری کشاورزی بخش تعاون ایران در موریتانیدر نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران که با حضور سفیر جدید ایران در موریتانی برگزار شد، بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های دو کشور به منظور گسترش سرمایه‌گذاری و هم‌افزایی تجاری تاکید شد.

به گزارش ایسنا، در هشتاد و چهارمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران اعضای کمیسیون ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه کشاورزی بخش تعاون در حوزه شیلات، دام، طیور، آبزیان، لبنیات و کشت فراسرزمینی را مطرح کردند.

در این نشست جواد ابو – سفیر جدید ایران در موریتانی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصاد این کشور گفت: اقتصاد کوچک و کم حجم کشور موریتانی، فضای مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و گسترش تعاملات تجاری با فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی در این کشور فراهم می کند.

وی موقعیت جغرافیایی این کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: مهمترین حوزه‌ای که باید برآن تمرکز کرد، حوزه شیلات است. در حال حاضر ۲۰۰۰ صید آبزی در موریتانی صورت می‌گیرد که بیش از ۹۰ درصد آن صادر می شود. نیازهای کشور موریتانی از منابع آبزی بسیار مهم است و این فضای مناسبی برای سرمایه گذاری در اختیار فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی قرار می‌دهد.

سفیر جدید ایران در موریتانی ادامه داد: در کشور موریتانی بیش از ۳۰ میلیون دام وجود دارد و به ازای هر نفر ۸ دام هست که می‌توان برای توسعه و بهره‌وری در این حوزه نیز با اتخاذ تدابیر لازم فعالیت کرد.

به گفته وی مردم موریتانی امکانات و تسهیلات زیادی برای جذب سرمایه گذاری انجام می دهند و انتظار دارند که سرمایه‌گذاری خارجی در کشورشان صورت گیرد.

سفیرجدید ایران در کشور موریتانی ارائه مدل‌های پیشنهادی و تقاضاهای فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی بخش تعاون را برای نیاز سنجی و بررسی جهت سرمایه‌گذاری در موریتانی خواستار شد.

کشت فراسرزمینی، دانش فنی، تاسیس دامداری‌های صنعتی به ویژه در زمینه دام سنگین، واردات دام و ژنتیک از سایر کشورها به موریتانی، بررسی اکوسیستم کشور موریتانی، بررسی صنعت کنسرو، شیلات و آبزیان، خوراک دام و طیور، کشت‌های گلخانه‌ای، تولید روغن و لبنیات از مهمترین موضوعات و محورهای گفت وگو در این جلسه بود.

به گزارش ایسنا، موریتانی یازدهمین کشور بزرگ آفریقا از منظر وسعت جغرافیایی است که در بخش شمال غربی این قاره قرار دارد. نواکشوت پایتخت موریتانی است و دارای فضای گردشگری بسیار جذابی است. بندر نوازیبو دومین شهر مهم در کشور موریتانی است. این کشور دارای بنادری است که موقعیت اقتصادی به خصوص وابسته به دریا را به خوبی شکل می‌دهد. کشور موریتانی از شمال با صحرای غربی و از غرب با اقیانوس اطلس همسایه است.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید .

منبع ایسنا

نوشته های مشابه