ارتباطات و فن آوری اطلاعات

سرپرست ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق منصوب شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، حمایت از برنامه‌های شتابدهی، مراکز نوآوری تخصصی و سایر فعالیت‌های کارآفرینانه مورد نیاز توسعه فناوری در کشور یکی از مأموریت‌های ویژه‌ای است که روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری طی حکمی به محمد حسین متالهی اردکانی به عنوان سرپرست دبیری ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق محول کرده است.

در این حکم خطاب به متالهی اردکانی آمده است: نظر به مراتب شایستگی، تخصص و تجارب و به پیشنهاد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان سرپرست دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق منصوب می‌کنم.

بر اساس این حکم متالهی اردکانی مأموریت یافته است تا برای رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و جایگاه آن در تعامل با بازیگران مختلف این حوزه با بهره‌گیری از نتایج مطالعات آینده‌نگاری فناوری با هدف تعیین اولویت‌های کاری ستاد و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری فناوری اقدام کند.

توسعه فناوری‌های نوظهور و تحول‌آفرین اولویت‌دار به منظور پاسخ به نیازمندی‌های آینده کشور با استفاده حداکثری از همه ظرفیت داخلی زیست‌بوم نوآوری و با توجه به ظرفیت همکاری‌های فناورانه بین‌المللی دیگر مأموریت‌های متالهی اردکانی به عنوان سرپرست ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق است.

طبق این حکم حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت‌های تحقیق و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار با شناسایی و شبکه‌سازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی، ساخت، تأمین تجهیزات و مواد و برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات مرتبط برای رفع کمبودها نیز باید محقق شود.

برگزاری رویدادها و اجرای فعالیت‌های ترویجی مؤثر با هدف شبکه‌سازی میان بازیگران مختلف این حوزه و ایجاد مشروعیت در نهادهای سیاست‌گذار به منظور اتخاذ سیاست‌های مناسب برای توسعه فناوری در کشور و ارتقای ظرفیت‌های انسانی لازم و بهره‌گیری صحیح از نخبگان علمی و سرآمدان فناوری برای توسعه فناوری‌های اولویت‌دار از دیگر وظایف این ستاد است.

همچنین باید بازارسازی برای محصولات و دستاوردهای فناورانه اولویت‌دار با توجه به ضرورت‌ها در مراحل مختلف توسعه فناوری و مشارکت حداکثری در اجرای برنامه‌های ملی و چند حوزه‌ای با همکاری سایر ستادهای توسعه فناوری صورت بگیرد.

محمد حسین متالهی اردکانی دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، مدرس گروه دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران و توسعه‌دهنده زیست‌شناسی مصنوعی و تیم سازی حول مسائل ‌های‌تک زیست‌فناوری در کشور است. همچنین افتخارات زیادی از قبیل مدال نقره طلای المپیاد زیست‌شناسی کره جنوبی را کسب کرده است.

از جمله فعالیت‌ها و سوابق اجرایی ایشان می‌توان به فعالیت دانش بنیان و مسئولیت تیم ملی المپیاد زیست‌شناسی ایران اشاره کرد. همچنین متالهی اردکانی تجربه زیادی در فعالیت علمی و تحقیقاتی در حوزه زیست‌فناوری دارد.

وی کارفرمای پروژه‌هایی چون «تولید آنزیم های الزم برای تولید واکسن ایرانی کروناپسین»، «سنتز زیستی DNA»، «تولید میکروبی بوتان تری‌ال با رویکرد مهندسی متابولیک و زیستشناسی مصنوعی»، «توسعه کیت سرهم‌بندی DNA گیبسون»، «ظرفیت‌سازی نخبگانی برای توسعه زیست شناسی مصنوعی در کشور»، «اولویتگذاری توسعه ایمونوتراپی در کشور» و غیره بوده است.

وی افتخارات دیگری همچون کسب مدال طلای کشوری المپیاد زیست‌شناسی، ارائه مقاله برتر در همایش بین المللی بیوتکنولوژی ایران، کسب رتبه چهارم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، کسب رتبه پنجم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، کسب رتبه اول کشور در المپیاد علمی برگزار شده توسط دانش پژوهان المپیاد زیست شناسی، قرار گرفتن جزء ۷ دانش آموز حائز عنوان دانش آموز برتر کشور، کسب رتبه اول کشور در المپیاد علمی برگزار شده توسط موسسه دانش پژوهان جوان، کسب ایده برتر دانشجویی در مسابقه ملی ایده‌پردازی سلول‌های بنیادی، کسب رتبه دوم کشور در المپیاد علمی زیست شناسی بسیج، کسب رتبه اول استان یزد در مسابقات آزمایشگاهی و غیره را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

از جمله فعالیت‌های علمی، فرهنگی و اجرایی ایشان می توان به مدرس دوره زیست شناسی پایه برای مهندسان در دانشگاه صنعتی شریف، عضو شورای علمی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، معاونت علمی و مسئول بسیج دانشجویی پردیس علوم دانشگاه تهران، همکاری در طرح پژوهشی سلول بنیادی در مرکز تحقیقات بنیاخته، برگزاری سری همایش های تخصصی فن زیست در پردیس دانشکده های فنی-مهندسی دانشگاه تهران برای آشنایی هرچه بیشتر و عمیق تر دانشجویان مهندسی با حوزه علوم زیستی، برگزاری نشست تخصصی مهندسی تکاملی با حضور بیش از ۵۰ نفر از اساتید هیئت علمی، عضویت در کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری، مدرس دوره های علمی مرکز راهبردی فناوری های همگرای معاونت علمی ریاست جمهوری در حوزه زیست شناسی مصنوعی، مدرس باشگاه دانش پژوهان جوان در رشته زیست شناسی، برگزاری کارگاه آموزشی سلولهای بنیادی، همایش نظریه بازیها و همایش آشنایی با نانوتکنولوژی در دانشگاه تهران، مدرس، عضو کمیته علمی و داور مسابقات مساله محور ره نشان بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه