کشاورزی و دامپروری

شناسایی نقاط بحرانی و حساس منابع طبیعی به حریقبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، عباسعلی نوبخت، معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در پنجمین جلسه ستاد مردمی کاشت یک میلیارد درخت که به صورت ویدئوکنفرانس با حضور مدیران کل منابع طبیعی استان‌ها برگزار شد، حفاظت از منابع طبیعی را از وظایف و اولویت‌های مهم سازمان برشمرد و از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست با توجه به شروع فصل حریق به ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی ایران نسبت به تشکیل جلسه مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در جنگل‌ها و مراتع تا پایان هفته اقدام کنند.

وی تاکید کرد: منابع طبیعی استان‌ها جلسه مدیریت بحران حریق را علاوه بر مراکز استانی در شهرستان‌ها نیز با مدیریت فرمانداران تشکیل داده و صورتجلسه تنظیمی آن را به حوزه ریاست سازمان ارسال کنند.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان این که نقش و مشارکت مردم در امر حفاظت از منابع طبیعی بسیار تأثیرگذار است، از مدیران منابع طبیعی استان‌ها خواست برای پیشگیری و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع از مجریان طرح‌ها و بهره‌برداران منابع طبیعی، از دهیاران و شورای اسلامی روستاها در مناطق بحرانی کمک گیرند.

وی تاکید کرد: تشکیل ستاد مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در ستاد و استان‌ها با مدیریت فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی انجام می‌شود. نوبخت به شناسایی نقاط بحرانی و حساس منابع طبیعی به حریق اشاره کرد و افزود: برای کنترل و پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع بکارگیری دیده‌بان‌ها بسیار مهم و اساسی است و دفتر آموزش و ترویج باید برای برگزاری کارگروه‌های آموزشی جهت توانمندسازی نیروهای عملیاتی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: برای داوطلبان مردمی که در عملیات اطفای حریق مشارکت می‌کنند بیمه بی‌نام از سوی سازمان تعیین شده است تا بخشی از خسارتی وارده به افراد، جبران شود.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین از مسؤولان ترویج و روابط عمومی منابع طبیعی استان‌ها خواست با چاپ بروشور، نصب بنر و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های ملی و محلی در مناطقی که مردم بیشترین تردد را برای دستیابی به طبیعت دارند هشدارهای لازم را اعلام کرده و سامانه امدادی ۱۵۰۴و ۱۳۹ را در اختیار مردم قرار دهند تا به محض رؤیت هرگونه تخریب، تصرف و یا حریق، به این دو سامانه در ستاد و استان‌ها اعلام کنند.

وی خواستار برگزاری مانورهای مشترک و تقویت گشت و مراقبت توسط یگان‌های حفاظت منابع طبیعی در استان‌ها شد و از یگان حفاظت خواست با توجه به شروع برداشت گندم و جو که در اراضی همجوار منابع طبیعی قرار دارند با هشدارهای لازم از کشاورزان بخواهند از زدن آتش به پس‌چرا اراضی (مزرعه دارای کُلَش برای چَرای دام) خودداری کرده و مانع از بروز آتش‌سوزی در منابع طبیعی شوند.منبع :مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 16 =

نوشته های مشابه