شهریگزارش

طی ۳۰ سال گذشته چیزی به اسم خودکشی در مدارس اسلامشهر نداشتیم

به گزارش همسو نیوز،ابوالفضل اخوان معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهردر همایش سفیران سلامت که پیش از ظهر امروز با حضور مدیران  و معاونین پرورشی مدارس  و کارشناسان شبکه بهداشت شهرستان در سالن فجر این مجموعه برگزار شد، با بیان اینکه آموزش و پرورش از دو مقوله ” آموزش” و “پرورش”  تشکیل شده است گفت:در این چند سال در برخی از مدارس صرفا نگاه آموزشی و محدود به کتاب و جزوات بوده است  و زمانی که موضوع پرورش می شود  و قرار است در این حوزه فعالیت شود توجهی که باید بشود نمی شود در حالی که در سند تحول بنیادین از شش اصل پنج اصل آن به حوزه پرورشی برمی گردد.

درست زیستن و درست فکر کردن باید به دانش آموز آموزش داده شود

وی با بیان وظایف آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی  و متوسطه گفت: در دوره ابتدایی وظیفه ماست که به دانش آموز نحوه درست زیستن را آموزش دهیم اینکه چگونه زندگی کند رفتار کند،دانش آموز یاد بگیرد که با صحیح زندگی کردن یک فرد سالم و مفید برای جامعه باشد این موضوع باید آموزش داده شود. در دوره متوسط به شرط اینکه ما توانسته باشیم  در دوره ابتدایی آموزش ها را به خوبی دهیم باید درست فکر کردن و صحیح فکر کردن را به نوجوان آموزش دهیم . اگر بتوانیم این دو مقوله را به خوبی اجرا کنیم قطعا می توانیم جامعه بهتری را برای کشورمان رقم بزنیم.

معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش اسلامشهر با بیان این مطلب که متولی دو موضوع یاد شده تنها آموزش و پرورش نیست گفت: در کنار آموزش و پرروش خانواده ، ارگان ها و  سازمان های دیگر به شکلی در این موضوع نقش دارند ولی متولی اصلی این موضوع آموزش و پرورش است .اگر ما صرفا بخواهیم کتاب را تعلیم دهیم  و خود را در چارچوب کتاب ها قرار دهیم قطعا یک دانش آموز یک بعدی را آموزش دادیم ما خودمان هنوز نمی دانیم تغذیه سالم، رفتار سالم  و مدیریت استرس به چه شکلی خواهد بود؟ ما می بینیم که دانش آموزان ما به علت رفتارهای درون خانواده یا مدرسه فشارهایی از لحاظ روانی تحمل می کنند که این فشار ها آسیب هایی را به سیستم دفاعی نوجوان وارد می کند. در بررسی ها مشخص شد دانش آموزی که استرس فراوانی دارند آب بدن بیشتری از دست می دهد و نسبت به رفتار خود کنترل ندارد و درگیری های فیزیکی خواهد داشت.

وجود مشکلات فراوان در مقوله آسیب های اجتماعی

وی با بیان نقاط ضعف در بحث مهارت آموزی به دانش آموزان گفت: موقعی که صحبت از بهداشت روانی و سلامت روانی می کنیم اصل خودمراقبتی را یاد نگرفتیم پایگاه های سلامت و تغذیه ای چه میزان به استاداردهایی که تعریف کردیم نزدیک است؟ مسئول پایگاه تغذیه مدرسه مدیر مدرسه است نه سرایدار ،اگر تغذیه مناسب داده نمی شود  و اگر شکل تغذیه نامناسب است هر کسی که بازدید کننده است مدیر مدرسه را می شناسد نه شخص دیگر. اگر هر مشکلی و نظری هست باید مدیر مدرسه نظر دهد اگر هر کم و کسری اتفاق بیافتد مدیر مدرسه پاسخگو خواهد بود اما مدیر به تنهایی نمی تواند به تنهایی وارد شود موقعی کار نتیجه می دهد که مربیان بهداشت و معاونین پرورشی  و حتی مشاوران در کنار مدیر مدرسه همکاری کنند.

اخوان با بیان این نکته که “در بحث آسیب های اجتماعی مشکلات فراوانی داریم” افزود: طبق آماری که در استان وجود دارد بیشترین آمار خودکشی را یکی از شهرستان های استان و اسلامشهر داشتند اما نه بین دانش آموزان  و نه در محیط مدرسه. در هیچ یک از مدارس اسلامشهر و در ۳۰ سال گذشته چیزی به اسم خودکشی نداشتیم شاید بیرون از مدرسه در منزل نوجوان اقدام به این موضوع کرده اما خیلی از این اقدامات به اتفاقاتی که درون جامعه و خانواده رخ می دهد برمی گردد ولی این دلیل نمی شود که چون در مدرسه رخ نداده ما از این موضوع به راحتی بگذریم.

مدیر مدرسه باید دغدغه سلامت روحی دانش آموز را داشته باشد

وی با تاکید بر رصد وضعیت دانش آموز در مدرسه پیش از بروز آسیب های جبران ناپذیر گفت: مدیر مدرسه باید دغدغه داشته باشد مدیران مدارس اگر آثاری در دانش آموزان می بینند که امکان دارد منجر به خودکشی خودزنی یا آسیب های دیگر شود بلافاصله گزارش دهند این دلیل به ضعف آن مدرسه نیست بعضی مواقع همکاران ما این موضوع را پنهان می کنند شاید تعداد آن کم است ولی باز همان میزان آسیب است وظیفه ما این است که کمک کنیم  و مشکل را برطرف کنیم اگر این اتفاق نیافتد ممکن است آسیب هایی اتفاق بیفتد که قابل جبران نباشد.

معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش اسلامشهر اعلام کرد: بیشترین آمار خودکشی در سنین ۱۴ تا ۲۵ سال است که خیلی خطرناک است این وظیفه ما را سنگین تر می کند سنینی که جامعه دانش آموزی ما هستند  و از دست رفتن یک نفر واقعا جبران ناپذدیر است باید بهداشت روانی، عمومی و تغذیه سالم جدی گرفته شود هر گونه آسیبی که به نوجوان ما برسد جبران آن خیلی سخت خواهد بود و هزینه سنگینی برای جامعه خواهد داشت. هزینه پیشگیری خیلی کمتر از درمان است وجود فرد بیمار هزینه فراوانی هم برای خانواده  و هم برای جامعه خواهد داشت جامعه بیمار نیز جامعه ایده آلی نخواهد بود اگر به دنبال مدینه فاضله هستیم اول باید افراد سالمی داشته باشیم چه به لحاظ عقلانی و روانی و چه به لحاظ بدنی. اگر افراد سالمی داشته باشیم می توانیم جامعه سالمی داشته باشیم.

انتهای پیام/

حسین رشیدی

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 8 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا