اقتصاد بین الملل

عراق به بیش از ۳۰ سد نیاز داردبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از کردستان ۲۴، عون ذیاب، وزیر آب عراق اعلام کرد که این کشور برای رفع نیاز خود به آب، همزمان با افزایش جمعیت در این کشور و مقابله با تبعات جدی تغییرات آب و هوایی از جمله بیابان‌زایی و خشکسالی به ساخت بیش از ۳۰ سد جدید نیاز دارد.

گفته می‌شود؛ پیشنهاد ساخت ۳۶ سد جدید به دولت عراق داده شده و این سدها به عنوان ذخیره‌گاه‌های کوچک نگهداری، نیاز این کشور به آب را تأمین خواهند کرد.

کمبود آب در شرایط کنونی به تغییرات گسترده جمعیتی در این کشور همسایه منجر شده است. یکی دیگر از اهداف دولت عراق از ساخت سدهای مذکور کنترل سیلاب‌ها در این کشور است.

وزیر آب عراق می‌گوید: ساخت سد نیازمند هزینه‌های هنگفتی نیست و اما جزئیات مربوط به هزینه‌های مورد نیاز برای ساخت این سدها را اعلام نکرد.

عراق برای تأمین آب خود به شدت به دو رودخانه دجله و فرات که از ترکیه سرچشمه می‌گیرند وابسته است و در حال حاضر به خاطر ساخت سدهای متعدد در بالادست رودخانه‌های مذکور در ترکیه با دولت آنکارا درگیر است.

بغداد به خاطر کاهش منابع آبی این کشور، اخیراً ۵ هزار مزرعه پرورش ماهی بدون مجوز در این کشور را تعطیل کرده است. سازمان ملل هم اعلام کرده که عراق پنجمین کشور با بیشترین آسیب‌پذیری در برابر تغییرات آب و هوایی در جهان است.منبع :مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سیزده =

نوشته های مشابه