گزارش

عرضه نفت خام در بورس متوقف نشده است

به گزارش تهران اقتصادی، بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸ در بازدید از شرکت توربین و کمپرسورسازی ایرانی در جمع خبرنگاران در  پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره اینکه علت اختلال در روند عرضه نفت خام در بورس انرژی چه بوده است، گفت: عرضه نفت در بورس انرژی هیچ تاخیر و توقفی نداشته و ما در رینگ صادراتی بورس انرژی، هم نفت و هم فرآورده های نفتی عرضه کرده‌ایم، ضمن اینکه در عرضه فرآورده های نفتی و فروش آن، بیش از میزان پیش بینی شده موفق بودیم؛ به نحوی که هم تقاضا برای فرآورده های نفتی بالا بود و هم قیمت های فرآورده ها بهتر و بیشتر از قیمتی بود که در خارج از بورس فروخته می‌شد.

عرضه نفت در بورس انرژی ادامه می‌یابد

وی در ادامه توضیح داد: در بخش عرضه نفت خام، موفقیتی به این شکل نداشتیم که البته علت چنین روندی هم، تفاوت ماهیت این دو محصول است؛ اما به نظر می رسد به طور کلی ایرانی ها با ظرفیت های خرد صادراتی آشنایی بیشتری داشته؛ اگرچه ما روند عرضه نفت خام در رینگ بین المللی بورس انرژی را ادامه می دهیم و تلاش می کنیم مشکلات موجود را برطرف کنیم.

زنگنه گفت: البته باید در نظر داشته باشیم که ما تنها یک طرف قضیه هستیم.

کاهش تولید نفت اوپکی‌ها قوت گرفت

وزیر نفت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه پیش بینی می کنید نتیجه نشست ۵ دسامبر اوپک چه خواهد بود؟ ادامه داد: پیش بینی می‌شود تا رقم کاهش تولید نفت بیشتر شود؛ به این معنا که کاهش بیشتری را از سمت اوپک در بازار شاهد باشیم.

«سیراف» کلید می‌خورد

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر مهر در ارتباط با اینکه آیا امکان کلید خوردن طرح سیراف با استفاده از تنفس خوراک، مشابه طرح پتروپالایشگاهها وجود دارد، اظهار داشت: بله، ممکن است؛ چراکه کارهای بانکی طرح سیراف تقریبا با کمک بانک مرکزی و بانکهای عامل انجام شده و روند وام گرفتن برای این طرح از سوی بانکهای مختلف در حال انجام و تقریبا نهایی شده است.

زنگنه گفت: ما می توانیم نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان از بانکها برای این طرح وام بگیریم؛ این در حالی که منبع تامین ارز این طرح نیز پیش بینی شده  و همه اینها به معنای انجام مرحله نخست یک پتروپالایشگاه است.

این مقام مسئول در ادامه همین پرسش توضیح داد: حدود ۸ تا ۸.۵ میلیون تن نفتای سبک و سنگین در این طرح تولید می‌شود که برای مرحله بعدی آن، پتروشیمی هایی را طراحی کردیم که در بخش پایین دستی، محصولات با ارزشی را تولید می کند.

زنگنه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت آیین نامه طرح پتروپالایشگاهها نیز گفت: حدود یک ماهی است که این آئین نامه را تدوین کرده و به دولت فرستاده ایم؛ ضمن اینکه در آن، تمام نکات را مدنظر قرار داده و رعایت کردیم. به هر حال این موضوع هم اکنون در مرحله نظرخواهی است تا تایید شود.

علت کمبود بنزین سوپر

وی در ارتباط با کمبود اخیر بنزین سوپر در جایگاهها نیز گفت: علت کمبود مقطعی آن تعمیرات پالایشگاه اراک بود که موجب ایجاد مقدار کمی کمبود شده بود که در حال حاضر عمده آن حل شده است.

ادامه دارد….

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 11 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا