دسته‌بندی نشده

عقب‌نشینی قیمت نفت / برنت آمریکا چند شد؟به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، قیمت نفت در روز جمعه باز هم کاهش یافت و در آستانه ششمین هفته متوالی کاهش قیمت قرار دارد. کاهش تولیدی که ائتلاف اوپک پلاس در مورد آن توافق کرده کمتر از حد انتظار بازار بوده است.

به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۶ سنت معادل ۰.۳۲ کاهش به ۸۰ دلار و ۶۰ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۱ سنت معادل ۰.۱۴ درصد کاهش ۷۵ دلار و ۸۵ سنت معامله می‌شود.
ائتلاف اوپک پلاس که بیش از ۴۰ درصد نفت دنیا را تولید می‌کند، سیاست کاهش تولید را به دنبال سقوط قیمت نفت نسبت به اوج ۹۸ دلار در ماه سپتامبر در پیش گرفته است. نگرانی در مورد ضعف اقتصاد دنیا در سال آینده میلادی و انتظار مازاد عرضه قیمت نفت را پایین آورده است.

عربستان، روسیه و سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس تصمیم گرفته‌اند تولید خود را ۹۰۰ هزار بشکه در روز دیگر علاوه بر ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش تولید فعلی، پایین بیاورند. نمایندگان این کشورها قبلاً در مورد کاهش تولید ۲ میلیون بشکه‌ای مذاکره کرده بودند.
بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس طی یادداشتی پیش بینی خود از دورنمای قیمت نفت در ۲۰۲۴ را علی رغم پایین‌تر از حد انتظار بودن کاهش تولید اوپک پلاس تغییری نداد، چون احتمال کاهش عرضه نفت آمریکا و پایین آمدن عرضه اوپک وجود دارد.
عربستان، روسیه، امارات، عراق، کویت، قزاقستان و الجزایر از جمله تولیدکنندگانی بودند که اعلام کردند این کاهش تولید ۲.۲ میلیون بشکه‌ای در صورت بهبود شرایط بازار به تدریج در سه ماهه اول ۲۰۲۴ کمتر خواهد شد.
به علاوه، برزیل در روز پنجشنبه اعلام کرد در سال آینده میلادی به ائتلاف اوپک پلاس می‌پیوندد. بدین ترتیب بزرگترین کشور آمریکای جنوبی مشمول کاهش تولید این ائتلاف نمی‌شود.منبع اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =