استان هاگزارش

فرماندار اسلامشهر:تعیین چارچوب قانونی برای فعالیت کانال‌های مجازی اسلامشهر

به گزارش خبرنگار همسو نیوز،مسعود مرسلپور فرماندار شهرستان اسلامشهر در همایش تبیین قوانین و چارچوب‌های فضای مجازی که ظهر امروز در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد با مهم شمردن فضای مجازی در دنیای امروز بر لزوم نظارت و رعایت صداقت در استفاده از آن تأکید کرد.

مرسلپور با اشاره به سابقه استفاده از اینترنت و تکنولوژی شبکه ارتباط جهانی در دنیا گفت: تکنولوژی و دستاوردهای آن با سرعت‌بالا در دنیا درحال‌توسعه است. دنیای ارتباطات از جایی آغاز شد اما نقطه پایان ندارد؛ ما هرروز در صنعت تلویزیون، رادیو، تلفن، موبایل و بقیه وسایل ارتباطی شاهد دستاورد جدیدی هستیم و البته به‌غیراز این‌ها مواردی هست که کشف و ساخته‌شده است اما به مرحله استفاده عموم نرسیده است. دهکده جهانی که دهه‌های قبل از آن صحبت شده بود به‌واسطه تکنولوژی و دستاوردهای بدست آمده در حوزه ارتباطات امروز تحقق پیداکرده است که این اتفاق علاوه بر مزایا و فوایدی که دارد دارای معایب و خطرات فردی و اجتماعی است.

فرماندار اسلامشهر در ادامه اظهار داشت:کشور ایران با تمام مشکلاتی که با آن روبرو بوده است، درزمینهٔ ارتباطات همگام با پیشرفت‌های جهانی بوده است و به دنبال آن در معرض مخاطرات ناشی از آن نیز بوده است. یکی از مهم‌ترین خطرات این حوزه در شیوه استفاده ژورنالیست‌ها و خبرنگاران از این شبکه جهانی است. درواقع بالقوه‌ترین و بالفعل‌ترین خطر در حوزه رسانه وجود دارد.

به گفته مرسلپور بسیاری از مخاطبان بدون توجه به متن خبر، تنها به تیتر اخبار توجه می‌کنند که این موضوع می‌تواند توسط رسانه مورد سوءاستفاده قرار گیرد: رسانه‌ها در کشور ما به‌عنوان یاوران نظام و حامیان حقوق جامعه شناخته‌شده‌اند اما گاهی یک پیام نسنجیده و بدون بررسی صحت و درستی مطلب آن‌هم با یک بیان آب و تاب‌دار می‌تواند بسیاری از افراد را به نابودی بکشاند و بخشی از جامعه را دچار مشکل کند.

مسعود مرسلپور با استناد به خاطرات امام خمینی (ره)، روایات صدر اسلام و نیز فرمایشات و توصیه‌های مقام معظم رهبری درباره حفظ حرمت و آبروی افراد، آن را مهم و ضروری عنوان کرد و افزود:اگر ما نیروی نظام هستیم و هد ما حفظ و پیشرفت نظام و اسلام است باید این مسائل را رعایت کنیم و سرمشق قرار دهیم. گاهی مطلبی بدون درنظر گرفتن درست و نادرست بودن آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که فرد یا جامعه را مجبور به واکنش می‌کند و باعث آلوده شدن فضای ذهنی مردم و بر هم خوردن آرامش در جامعه می‌شود.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به نزدیکی ایام انتخابات و اهمیت و نقش رسانه‌ها در ایجاد آرامش فضای شهرستان تصریح کرد:با توجه به فضای فعلی شهرستان و نزدیک به ایام انتخابات، شورای تأمین و کمیسیون فضای مجازی شهرستان در راستای حفظ امنیت روانی شهروندان و پیشگیری از به عاصی کشاندن برخی مدیران و نیز انجام خدمت خوب و احترام به حرمت مردم و مسئولان در مقابل نشر مطالب ناصواب، کذب و بدون سند و مدرک محکمه‌پسند برخوردهای قانونی و جدی صورت بگیرد؛ و به همین دلیل چهارچوبی برای کانال‌های مجازی شهرستان تعیین و تبیین شده و مصوب شد اگر کانالی فعالیتی خارج از این چارچوب داشت برخوردهای قانونی به‌صورت جدی در مورد کانال و مسئول یا مسئولان آن اعمال شود. البته لازم است تأکید کنم اگر بدانیم مدیری تخلفی مرتکب شده است و تخلف آن محرز شده است، بعد از گذراندن مراحل قانونی و خارج شدن وضعیت فرد از متهم به متخلف و مجرم حتماً افشاگری و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

حسین رشیدی

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا