انرژی

لزوم اقدامات فوری در زمینه کنترل واردات ۱۵ میلیون لیتری بنزینمصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره‌ی معضل ناترازی بنزین در کشور و راهکار حل آن گفت: چند پارامتر در به وجود آمدن نا ترازی بنزین تأثیرگذار است. ابتدا اینکه مصرف بنزین کشور به دلیل قیمت کم بنزین به صورت غیر استاندارد بالا رفته است.

طاهری در ادامه بیان کرد: مسئله بعدی اینکه میانگین خودروهای موجود در سطح کشور به نسبت جمعیت کشور میانگین جهانی تفاوت فاحشی دارد و این افزایش خودروها بیشتر به دلیل قیمت پایین بنزین است.

وی خاطر نشان کرد: امروز یک آب معدنی یک لیتری قیمتش چند برابر یک لیتر بنزین است. مسئله‌ی بعدی میزان مصرف سوخت خودروها در کشور است. ۲۸ میلیون خودرو در کشور وجود دارد با میزان مصرفی که داریم تقریباً مصرف بنزین ما یک و نیم برابر کشورهای و متوسط کشورهای متوسط از نظر رشد اقتصادی است.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: در حال حاضر عرضه و تقاضای خودرو با یکدیگر هم خوانی ندارد و مردم هم بابت سوخت هزینه‌ی زیادی نمی‌دهند. عملاً خودروسازان در مسیر تولید خودروهای بهینه کار نکرده‌اند و مردم هم انگیزه‌ای پیدا نکرده‌اند که به سمت استفاده از خودروهای کم مصرف روی بیاورند.

به گفته‌ی این مقام مسئول؛ به همین دلیل است که مصرف خودروهای با کیفیت و پربازده در کشور ناقص باقی مانده است در حالی که با تولیدات با کیفیت می‌توان حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مصرف را با تولید خودروهای با کیفیت کاهش داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: مسئله‌ی دوم که منجر به بروز ناترازی بنزین شده است، معضل قاچاق سوخت است. در تمام کشورهای همسایه‌ی ما قیمت بنزین نسبت به آنچه که در کشور ما وجود دارد نزدیک به ۲۰ برابر بیشتر است به همین دلیل قاچاق سوخت در کشور ما سود بالایی دارد.

طاهری گفت: به دلیل این سود بالا دلیلی ندارد که افرادی که می‌توانند قاچاق کنند از این تجارت صرف نظر کنند. با توجه به اینکه در حکمرانی سوخت ضعف داریم موضوعات بیش از پیش تشدید شده و بر ناترازی بنزین افزوده است.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: جمیع این مشکلات باعث شده که حکمرانی ما را در بنزین دچار ناترازی کرده است به نحوی که حدود ۱۰۵ تا ۱۰۶ میلیون لیتر بنزین در روز تولید می‌شود ولی مصرف به بالای روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر در روز برسد و روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر در روز کسری داشته باشیم.

طاهری گفت: این میزان کسری روزانه در بنزین را اگر در ۳۶۵ روز سال ضرب کنیم تقریباً باید سالانه ۲.۶ دهم میلیارد دلار صرف واردات بنزین کنیم، یعنی همان میزانی که هر سال صرف صادرات بنزین می‌کردیم.

طاهری ادامه داد: ما در سال‌های گذشته صادرات بنزین را به کشورهای همسایه انجام می‌دادیم ولی هم اکنون خودمان باید اقدام به واردات بنزین کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: ما برای حل این مشکل در ابتدا باید تولید را بالا ببریم و ظرفیت پالایشگاه‌ها را توسعه دهیم. البته بالا بردن تولید اقدام مناسبی نیست زیرا هر چه قدر تولید را بالا ببریم امکان اصلاح معایب ما در حکمرانی سوخت وجود ندارد.

این نماینده مجلس یازدهم بیان کرد: مهم‌تر از تولید بحث امروز ما بهینه شدن تقاضای خودرو، بهینه شدن خودروها، اسقاط خودروهای فرسوده است که همه اینا به منابع نیاز دارد. راه حل برطرف کردن ناترازی بنزین مشخص است و فقط باید یک اقدام ضربتی و انقلابی داشته باشیم.

طاهری افزود: شعار و تعارف‌ها را باید کنار بگذاریم و برای ۱۴۰۳ حداقل باید ۱۰۰ هزار خودروی برقی را به کشور وارد کنیم و همچنین اقدام به متنوع کردن سبد سوختی کشور مثل استفاده از خودروهای دو گانه سوز و سوخت‌های CNG و LPG پیش برویم.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه