عمران و اشتغال

لزوم «مدل سازی اطلاعات ساخت و ساز» در طرح های عمرانی کشوررییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران بر لزوم اجرایی شدن «مدل سازی اطلاعات ساخت و ساز (BIM)» در طرح های عمرانی کشور تاکید کرد.

علاءالدین ازوجی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح لزوم اجرایی شدن مدل سازی اطلاعات ساخت و ساز (BIM) در طرح های عمرانی کشور گفت: با نهادینه شدن این نوع ساخت و ساز، حداقل ۱۰ درصد از منابع تخصیص داده ذخیره خواهد شد و به این ترتیب می‌توان این منابع را به تکمیل و ساخت پروژه های دیگر اختصاص داد.

وی لزوم بهره گیری از اینگونه مدل ساخت در صنعت احداث را ضروری خواند و افزود: باید تلاش کنیم که این موضوع در برنامه هفتم توسعه کشور لحاظ شود تا عمومیت پیدا کند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران آمادگی نیز دارد که پیشگام اجرای این مدل در کشور شود.

ازوجی تاکید کرد: کاهش هزینه‌های دولت، افزایش درآمد دولت، بهینه شدن منابع و سرمایه و در نهایت رضایت مردم در کسب خدمات از ویژگی‌های اینگونه مدل ساخت است که با اجرایی شدن آن در استان تهران می توان انتظار داشت استان های دیگر نیز از این تجربه به عنوان یک الگو استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، امروزه مدل‌سازی اطلاعات ساخت کاربرد گسترده‌ای از طراحی و ساخت تا بهره‌برداری و حتی مرحله تخریب ساختمان‌ها پیدا کرده‌است. این فناوری با نمایش دیجیتال خصوصیات ساختمان مدیر پروژه و ذی‌نفعان را در هر مرحله برای تصمیم‌گیری درست یاری می‌کند. مدل‌سازی اطلاعات ساختمان کلیه فعالیت‌های مدیریت ساخت، بر اساس اسناد قرارداد، به دو مقوله نقشه‌ها و مشخصات وابسته هستند، به این صورت که به کمک نقشه‌ها کمیت کار و براساس مشخصات فنی، کیفیت آن تعریف می‌گردد

مدل سازی اطلاعات ساخت و ساز به عبارت فنی یک مدل CAD است که به یک پایگاه داده (Data Base) متصل می‌باشد، به نحوی که هر گونه اطلاعات مربوط به پروژه را می‌توان در آن ذخیره کرد؛ بنابراین BIM به عنوان یک منبع مشترک اطلاعات، بین کل تیم طراحی و اجرای ساختمان، عمل می‌کند.

انتهای پیاممنبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 10 =