اقتصاد کلان

مرگ تحریم‌های سوئیفتی! – ایسنادر ادامه برنامه ریزی های دولت برای دور زدن تحریم‌ها، حالا بانک مرکزی خبر از راه اندازی یک پیامرسان برای جایگزینی سوئیفت داده است.

به گزارش ایسنا، با از سرگیری تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا از سال ۹۷، دسترسی بانک‌های ایرانی سوئیفت نیز قطع شد و همین موضوع مشکلاتی را برای بانک‌های ایرانی ایجاد کرد، موضوعی که بانک مرکزی برای آن راهکارهای جدید به وجود آورده است.

سورپرایز روز: جانشین سوئیفت

معاون امور بین الملل بانک مرکزی از راه اندازی پیام رسان بانکی مشترک بین کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیایی تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سیستم، کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیایی از سوئیفت بی نیاز می شوند.

امروز رییس کل بانک مرکزی نیز خبری جدید داشت. رئیس کل بانک مرکزی گفت: با وجود تحریم‌های بانکی، شاهد حضور تعدادی از بانک‌های خارجی در ایران و تاسیس بیش از هشت بانک با مالکیت ایرانی در خارج از کشور هستیم که ۴۹ شعبه فعال در کشورهای مختلف همچون انگلستان، آلمان، عراق، روسیه، فرانسه و غیره دارند.

وزیر اقتصاد نیز درباره یارانه‌ها صحبت کرد. سیداحسان خاندوزی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره الگوی پرداخت یارانه‌ها، اظهار کرد: هیچ عدد و تغییری در روش تا زمانی که خود وزارت رفاه که مسئولیت تدوین الگوی یارانه‌ها را برعهده دارد، صورت ندهد نمی‌توان اعلام کرد. چرا که توقع ایجاد می‌کند و لازم است امر نهایی و بعد اعلام شود.

نوسان روز: بازار سرمایه

شاخص کل بورس امروز با ۱۵ هزار و ۱۶۴ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۳۴۵ هزار واحد افزایش یافت. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۱۷۶۶ واحد صعود کرد و به رقم ۷۹۲ هزار و ۹۰۶ واحد رسید. در این بازار ۸۰۷ هزار معامله انجام شد که ۹۸ هزار و ۲۹۲ میلیارد ریال ارزش داشت.

بورس امروز خبرهای دیگری نیز داشت. مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه درحال حاضر مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام ۶۰ روز است، عنوان کرد: با الکترونیکی شدن پذیره‌نویسی حق تقدم مهلت ۶۰ روزه کوتاه‌تر خواهد شد، از سوی دیگر مشارکت سهام‌داران خرد نیز افزایش خواهد یافت.

همچنین مدیرعامل فرابورس ایران از فعالیت بازار SME در فرابورس برای تامین سرمایه شرکت‌های کوچک دانش بنیان و استارتاپ خبر داد.

واریز روز: حساب ایران خودرو

برای متقاضیانی که در مرحله نخست فروش یکپارچه خودروها، بخش دوم اولویت پاییز ۱۴۰۲ (تحویل در آبان ماه) را کسب کرده‌اند، از امروز (چهارشنبه سوم خرداد ماه) به مدت ۱۱ روز (تا روز شنبه ۱۱ خرداد ماه) امکان واریز وجه فراهم شده تا مبلغ پیش‌پرداخت را واریز کنند.

برای متقاضیانی که در مرحله نخست فروش یکپارچه خودروها، بخش دوم اولویت تابستان ۱۴۰۲، در نوبت دریافت تحویل ۹۰ روزه (فروش فوق‌العاده) تارا اتوماتیک هستند، پس از ارسال پیامک از سوی ایران‌خودرو، امکان واریز وجه برای مشتریان فراهم می‌شود تا وجه خودرو را تسویه کنند.

در بازار مرغ نیز پیگیری‌ها ادامه دارد. مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۴ برابری ورود مرغ گرم به استان تهران نسبت به ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر توزیع مرغ در میدان بهمن تهران کمتر از قیمت مصوب انجام می‌شود.

خداحافظی روز: خاموشی

با نزدیک شدن به فصل گرم سال، برق امسال قطع نخواهد شد. معاون راهبردی تولید شرکت مادرتخصصی برق حرارتی گفت: یقین داریم امسال نیز مانند سال قبل با خاموشی برنامه‌ریزی شده مواجه نخواهیم بود.

در خبری دیگر، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه جلوگیری از خام فروشی سیاست دولت سیزدهم است، گفت: اکنون در منطقه خلیج فارس، پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه و پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ۴۲۰ هزار بشکه وجود دارد. همچنین ساخت پالایشگاه مهر خلیج فارس با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه و پتروپالایشگاه شهید سلیمانی با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در دستور کار قرار دارد و با بهره برداری از این طرح‌ها، در آن منطقه ظرفیت پالایشی به بیش از ۱.۲ میلیون بشکه می رسد.

تحلیل ها از سفر رییس جمهور به اندونزی نیز ادامه دارد. رئیس اتاق ایران و چین می‌گوید با توجه به این‌که در سال‌های نه چندان دور کشورهای شرق آسیا نقش مهمی در میان کشورهای با بالاترین رشد اقتصادی دارند همراهی ایران با آنها می‌تواند برای کشور اهمیت زیادی داشته باشد.

انتهای پیام

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع ایسنا

نوشته های مشابه