ارتباطات و فن آوری اطلاعات

موشک «بلواوریجین» به فضا پرتاب شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، این شرکت دیروز پس از مجموعه ای تاخیرها، موشک خود را بدون سرنشین به فضا فرستاد. دیروز موشک نیوشپارد از مقر بلواوریجین واقع در ویرجینیای غربی در ساعت 16:44 دقیقه به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شد. بلواوریجین روز دوشنبه نیز سعی کرد موشک خود را به فضا بفرستد اما به دلیل اختلال در سیستم های زمینی در محل پرتاب این عملیات را لغو کرد.

بوستر اول موشک طبق برنامه ریزی در نزدیکی محل پرتاب با کمک چتر نجات فرود آمد. نیوشپارد طوری طراحی شده تا علاوه بر فضانوردان محموله های فضایی را نیز به مقصد برساند اما هنوز مشخص نیست ماموریت سرنشین دار بعدی آن چه زمان انجام می شود.

ماموریت دیروز (NS-۲۴) نیز مانند عملیاتی که در سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی انجام شد، بی سرنشین بود. این بیست و چهارمین عملیات پرتاب نیوشپارد به شمار می رفت و حامل ۳۳ محموله تحقیقاتی بود که بیش از نصف آنها با پشتیبانی ناسا توسعه یافته و به پرواز درآمدند.

در بیانیه بلواوریجین درباره این ماموریت آمده است: بقیه محموله ها مربوط مدارس، دانشگاه ها و سازمان های متمرکز بر STEM(رشته های علم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضی) است.

در پرتاب مذکور ۳۸ هزار کارت پستال برای Club for the Future یک موسسه غیرانتفاعی متعلق به بلواوریجین با هدف علاقمند کردن افراد به علوم و اکتشافات فضایی نیز به مدار زمین فرستاده شد.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه