گزارش

هدف‌گذاری صادرات برق ایران به سوریه از مسیر عراق

به گزارش تهران اقتصادی، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز، پنج شنبه نهم آبان ماه ۹۸ در حاشیه مراسم افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه در این نمایشگاه شاهد حضور ۳۶ شرکت از ۱۳ کشور خارجی هستیم، گفت: این نمایشگاه میزبانی بیش از ۴۶۰ تولید کننده ایرانی را نیز برعهد دارد که در شرایط فعلی نشان دهنده رشد و توسعه صنعت زیربنایی ایران است.

وی اظهار داشت: البته صنعت برق و انرژی کشور توانسته است نقش پررنگی در بازارهای فعلی منطقه ایفا کند.در همین راستا تحولات قابل توجهی را در حوزه بازسازی و توسعه صنعت برق عراق در دست انجام داریم که می تواند باعث ارتباط نزدیک و توسعه پایدار منطقه شده و صلح پایدار را در پی داشته باشد.

وی در پاسخ به جداسازی بودجه نفت از بودجه کل کشور و تاثیری که می تواند در صنعت برق داشته باشد نیز توضیح داد: وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی موجب شده بود که صنعت برق عمدتا از منابع داخلی استفاده کند و بخش عمده ای از ۲۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی این صنعت از طریق منابع داخلی، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی به بازارهای منطقه تامین شود. بنابراین می توان گفت که صنعت برق مشکلی در ارتباط با این مسئله ندارد و روند فعالیت آن همانند سابق انجام می‌شود.

اردکانیان همچنین به حضور وزیر برق سوریه در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق اشاره کرد و افزود: در جریان سفر وزیر برق سوریه به ایران قرار است یک چارچوب همکاری همه جانبه بین ایران و سوریه طراحی شود تا بتوانیم نقش عمده ای در بازسازی صنعت برق این کشور ایفا کنیم.

به گفته این مقام مسئول، ایران پروژه های متعددی از جمله نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه، احداث پست های برق در سوریه را برعهده دارد. از سویی دیگر یکی از برنامه های ما، صادرات برق به سوریه از طریق عراق است که چنین اقدامی نیازمند راه اندازی یک خط ۴۰۰ کیلو ولت انتقال است تا همانطور که بتوانیم با توانمندی های عمرانی خود به بازسازی و توسعه این کشور کمک کنیم.

وزیر نیرو اظهار داشت: در صورت پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بخش خصوصی ایران در صنعت برق می تواند با سهولت بیشتری در بازار ۱۹۰ میلیون نفری کشورهای عضو این اتحادیه حضور داشته باشند و تولید کنندگان تجهیزات برقی نیز از امتیازات این بخش برخوردار می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا