تولید و تجارتمنتخب سردبیر

هرگونه بهره‌برداری چوبی از جنگل‌ها ممنوع استدر لایحه پیشنهادی برنامه هفتم توسعه عنوان شد که هرگونه بهره‌برداری چوبی از جنگل‌ها ممنوع است.

به گزارش ایسنا، در ماده ۱۵۲ لایحه پیشنهادی برنامه هفتم توسعه آمده است که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مکلف به حفظ و احیا جنگل‌ها در چارچوب طرح‌های جنگل‌داری نوین است. هرگونه بهره‌برداری چوبی از جنگل‌ها ممنوع است.

در تبصره ۱ این ماده آمده است برداشت درختان ریشه‌کن، شکسته و افتاده تجمعی ناشی از بروز عوامل طبیعی خطرساز(طوفان، سیل، برف سنگین، لغزش و رانش وسیع) و آفت زده غیرقابل احیا جنگل‌ها (خارج از مدیریت شهرداری‌ها) و همچنین درختان خطرساز در حاشیه جاده‌های جنگلی و پارک‌های جنگلی صرفا توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با تایید رئیس سازمان انجام خواهد گرفت.

در تبصره ۲ این ماده نیز آمده  که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مکلف است از طریق فراخوان و تعیین برنده با انعقاد قراردادهای دوره‌ای و مدت‌دار اقتصادی(بدون انتقال مالکیت) طرح‌های زراعت چوب را در اراضی مناسب و عرضه‌های جنگلی فاقد پوشش و مخروبه (در مقیاس اقتصادی) و همچنین بهره‌برداری از درخت‌کاری‌ها و جنگل‌های دست کاشت سنواتی با هدف زراعت چوب بر اساس طرح مصوب را از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا کند.

انتهای پیاممنبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

نوشته های مشابه