دسته‌بندی نشده

هزینه ۳۰ میلیارد تومانی برای دعا و طلسم / رمالی و دعانویسی ۴۰ درصد افزایش داشته است


به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها بازار رمالان و دعانویسان به کرونا هم رسیده است د در بساط آنها دعای ضد کرونا دیده می‌شود.

به جز این حالا دیگر رمال‌ها و دعانویس‌ها دیگر خود را به مراجعه حضوری محدود نمی‌کنند. آنها بازارشان را به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی آوردند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند. آنها این روزها فقط با چند کلیک ساده انواع دعا و طلسم را برای مشتریان خود ردیف می‌کنند و گاهی هم تصویر یا شات چت و پیام‌های خصوصی را منتشر می‌کنند و مدعی هستند که این پیامها مربوط به مشتریانی است که از خدمات آنها حسابی راضی هستند و وضعیتشان با آن طلسم و جادوها زیر و رو شده است!

کانال‌ها و صفحه‌های اینستاگرامی با چند هزار دنبال کننده و سایت‌هایی با بازدید بالا نشان از فعالیت حساب شده و تولید محتوای بسیار آنها در این زمینه می‌دهد. برخی از آنها به قدری مشتری دارند که می‌گویند حتی فرصت نمی‌کنند درخواست‌ها را به موقع جواب دهند! از شهرهای مختلف هم مشتری دارند، برخی از آنها حتی مشتری را هم نمی‌بینند و فقط از راه دور طلسمشان را می‌فروشند.

کافی است به آنها بگویید برای چه کاری دعا و طلسم می‌خواهید. یکی از آنها می‌گوید: «دعایی دارم برای رفع هر گونه بلا از جمله کرونا، این دعا دو قسمت دارد، یک قسمت را باید در خانه نگه داری و یک قسمت را هم باید در آب گذاشته و آب را جلوی در ساختمان بپاشید. این دعا به دور خانه حصاری می‌کشد که بلا و کرونا را از شما دور می‌کند، قیمتش هم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان.»

خلاصه و سریع درباره دعا توضیح می‌دهد و شماره کارتش را می‌خواند: «پول را که واریز کردی دعا را هم تحویل می‌دهم.»

برخی هم در معاملات اقتصادی عرض اندام می‌کنند. یکی وِرد می‌خواند و می‌گوید نتیجه کار روی آب می‌افتد و آن یکی روی برگه و یا چیزهای دیگر حروف خوانا و ناخوانایی می‌نویسد.

درخواستتان را بگویید و قیمت را بشنوید. یکی از این رمال‌ها می‌گوید: «برای انواع معاملات اقتصادی، بورسی، افزایش ثروت و فروش اجناس و کالا طلسم جامعی دارد! این طلسم جامع را هم به قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشد.»

محمدرضا محبوب فر، جامعه شناس می‌گوید: در سال ۹۹ بازار رمالی و دعانویسی ۴۰ درصد رونق داشته است. مردم بیش از ۳۰ میلیارد تومان در سال برای این موضوع هزینه می‌کنند.

هزینه ۳۰ میلیارد تومان در سال برای رمالی!

محمدرضا محبوب فر، جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «در سال ۹۹ بازار رمال‌ها و دعا نویس‌ها ۴۰ درصد رونق داشته است. بر اساس پژوهش‌ها و بررسی‌هایی که داشتیم  مردم بیش از ۳۰ میلیارد تومان در سال برای این موضوع هزینه کرده‌اند.»

این جامعه شناس می‌گوید: « به دلیل فراهم بودن بستر رمالی و دعانویسی در ایران و همچنین بیشتر شدن مشکلات مردم مراجعه مردم به آنها نیز بیشتر شده است. همه اینها هم به تعصبات و خرافات برمی‌گردد. این در حالی است که برخی از افراد در سطح رسانه مراجعه به رمال‌ها و دعانویس را بیشتر می‌کنند.»

او در پایان با اشاره به اینکه پیامد بسیاری از این رمالی‌ها و دعانویسی‌ها منجر به تولید آسیب اجتماعی از جمله طلاق شده است، می‌گوید: «از آنجایی که اطلاع رسانی و آگاهی در جامعه درباره این موضوع بسیار کم است و همچنین مقابله با این دعانویس‌ها ناچیز است، مردم هم فکر می‌کنند کارشان درست است.»

از روزگاران قدیم رمالی و دعانویسی بوده و مشخص نیست تا کی ادامه دارد. گویا با گذشت زمان فقط روش و شکل کارشان را عوض می‌کنند و اصل کار هنوز مشتری و خریدار دارد. مشتریانشان هم به سن، جنسیت یا طبقه خاصی هم محدود نمی‌شود. جامعه شناسان بر این باورند تا زمانی که آگاهی و اطلاع رسانی نباشد وضعیت همین گونه ادامه دارد و مردم به جای مراجعه به متخصص در حوزه مربوطه به رمال و دعانویس مراجعه می‌کنند.

منبع:تجارت نیوز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا