استان ها

هوای اصفهان سالم است/ شاخص ۴ منطقه در وضعیت پاک


مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه بیست و هفتم اسفندماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۳ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۵۷ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی خاطرنشان کرد: امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان فرشادی با ۴۴، سپاهان شهر با ۴۲، میرزا طاهر با ۴۰ و فیض با ۳۸ AQI در وضعیت پاک است.‌

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان با اشاره به قطعی ایستگاه پایش هوا در بولوار کاوه، افزود: شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با ۶۲، رهنان با ۵۹، انقلاب و کردآباد با ۵۸، ولدان با ۵۵ و باهنر با ۵۲ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

وی اضافه کرد: به گروه‌های آسیب پذیر جامعه از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود فعالیت‌های سنگین و طولانی را در فضای باز کاهش دهند.

هوای اصفهان سالم است/ شاخص ۴ منطقه در وضعیت پاک
شاخص هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان- ۲۷ اسفند

به گزارش مهر، سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۲۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، در بزرگراه خرازی با ۷۷ AQI در وضعیت قابل قبول و رودکی با ۳۴ AQI در وضعیت پاک ثبت شد.

گفتنی است امروز سه ایستگاه در بولوار کاوه، خیابان استانداری و خیابان پروین قطع است.

شاخص هوا همچنین در منطقه صنعتی سجزی با ۸۹ و شاهین‌شهر با ۵۵ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و ایستگاه‌های پایش هوا در سایر شهرها از جمله مبارکه، نجف‌آباد، کاشان، زرین‌شهر، خمینی شهر و منطقه صنعتی دولت آباد دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا