انرژی

ورود بخش خصوصی به تجارت نفت خام به شکل رقابتیحسین حسین زاده عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره عرضه نفت در بورس انرژی و تأثیر این اقدام گفت: با توجه به وضعیتی که ما تحریم هستیم و در فروش نفت نمی‌توانیم خیلی روان حرکت کنیم، می‌توانیم نفت را در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده کالایی ارائه کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اما مسئله‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر اگر تحریم‌ها برداشته شود فروش نفت ما از این مقداری که هم اکنون داریم بیشتر نخواهد شد زیرا هم اکنون با دیپلماسی خوب انرژی که وزارت نفت انجام شده است فروش نفت ما به همان حالت قبل از برجام برگشته و این امر یک موفقیتی است که ما به آن نائل شده ایم.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: بنابراین ما در این حوزه وضعیت خوبی داریم روابط خوبی هم با کشورهای همسایه برقرار کرده ایم با کشورهای دوردست هم پالایشگاه‌های فراسرزمینی را راه‌اندازی کرده‌ایم. این اقدامات نوید آینده خوبی را برای اقتصاد ایران دارد زیرا سرمایه گذاری ها و برنامه ریزی های خوبی در حوزه‌های اقتصادی به ویژه انرژی انجام شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نمایشگاه نفت که هفته گذشته بر قرار شد ۲۰۰ شرکت خصوصی به ایران آمدند و برای مبادلات نفتی قرارداد امضا کردند ادامه داد: وضعیت فعلی درآمدهای نفتی در برگشت پول نفت به کشور وضعیت مطلوبی دارد ولی باز هم از چند نظر جای کار دارد و باید بیشتر در این زمینه تلاش کرد.

حسین زاده با تاکید بر اینکه وضعیت در این زمینه وضعیت مطلوبی است خاطرنشان کرد: اینکه به شرکت‌های خصوصی بها بدهیم تا آنها در زمینه خرید و فروش نفت از طریق اوراق گواهی سپرده کالایی ورود کنند یک اقدام بسیار مثبت و ارزشمند است.

این نماینده مجلس با اشاره به لزوم مردمی سازی اقتصاد گفت: در سرفصل مسائلی که باید در کشور در زمینه اقتصاد اجرایی شود، به مردمی شدن اقتصاد تاکید شده است. یکی از راه‌های آن این است که اقتصاد را به بخش خصوصی که مردم هستند واگذار کرد در این زمینه شرکت ملی نفت قدم‌های خوبی برداشته است و امیدواریم که ادامه دار هم باشد.

حسین زاده افزود: یکی از راه‌هایی که هم اکنون می‌توانیم برای فروش نفت از آن استفاده کنیم عرضه نفت در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده کالایی است. عرضه نفت در بورس انرژی یک امر ابتکاری است که در دولت فعلی انجام شده است و ایده بسیار خوبی است تا به این وسیله بخش‌های خصوصی به این عرصه وارد شوند و شاهد رقابتی شدن عرصه خرید و فروش نفت در کشور باشیم.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: علاوه بر این می‌توان منابع حاصل از فروش این اوراق گواهی سپرده نفت کالایی در بورس انرژی را صرف توسعه میادین نفت و گاز و توسعه زیرساخت‌ها و بخش‌های مختلف اقتصادی کشور کرد که منجر به رشد اقتصادی ما خواهد شد و همچنین عرضه نفت در بورس انرژی باعث رقابتی شدن این عرصه و افزایش فروش نفت خواهد شد.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه