گزارش

پرونده خط سه مترو تهران بسته می شود

به گزارش همسو نیوز،مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در آستانه افتتاح بخش جنوبی خط شش مترو تهران گفت: فردا سه ایستگاه دولت آباد، بعثت، و میدان شهدا از خط شش با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.

علی امام در نشست خبری خود که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر 220 کیلومتر از خطوط مترو و 115 ایستگاه به بهره برداری رسیده است که تا پایان سال 51 کیلومتر دیگر شامل 18 ایستگاه به آن اضافه خواهد شد.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه با اشاره به برنامه های این شرکت در سال جدید تصریح کرد: آخرین ایستگاه باقی مانده خط سه در سال جدید به بهره برداری خواهد رسید و به این ترتیب با افتتاح ایستگاه اقدسیه، پرونده خط سه بسته خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین پایانه جنوبی خط سه در حاشیه ایستگاه آزادگان در سال 98 آغاز خواهد شد که امیدواریم در صورت تامین مالی، فاز یک آن امسال به بهره برداری برسد.
امام با اشاره به اجرای عملیات احداث پایانه های خط چهار توضیح داد: فاز یک پایانه کلاهدوز قبلا بهره برداری شده بود که امسال نیز سعی می کنیم فاز 2 به بهره برداری برسد. در پایانه اکباتان نیز که اولین پایانه زیرزمینی تهران است فعالیت اجرایی در حال انجام بوده و فاز یک آن طی امسال به بهره برداری می رسد.

توسعه غربی خط 4 مترو
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه با اشاره به اجرای عملیات توسعه غربی خط چهار گفت: یک و نیم کیلومتر حد فاصل ایستگاه ارم سبز تا جنت اباد در سال جاری با دو ایستگاه ارم سبز و A4-2 در سال جدید افتتاح خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر سه ایستگاهی که فردا به بهره برداری می رسد، 15 کیلومتر دیگر از خط شش با شش ایستگاه تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.
امام در مورد خط هفت نیز گفت: بخش شرقی این خط به طول 8 کیلومتر از ایستگاه مهدیه تا میدان بسیج شامل 7 ایستگاه را نیز به بهره برداری خواهیم رساند.

شش خط جدید به خطوط مترو اضافه می شود
این مقام مسئول با اشاره به پیشنهاد ارائه شده در قالب بازنگری طرح جامعه ریلی گفت: راه اندازی چهار خط جدید 8،9،10،11 پیشنهاد شده است که با توجه به اولویت بندی در صورت تصویب اجرایی خواهد شد. علاوه بر این دو خط اکسپرس نیز به خطوط تهران اضافه می شود.
وی با اشاره به اینکه افق طرح جامع ریلی برای تکمیل سال 1420 دیده شده است، عنوان کرد: بر اساس این طرح شهروندان تهرانی از درب منزل تنها با پیمودن ششصد متر باید به یکی از مودهای مطمئن حمل و نقل ریلی دسترسی داشته باشند.

هیچ دغدغه ای برای ایمنی خط 7 وجود ندارد
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه با بیان اینکه تکمیل تجهیزات ایستگاه های مترو پس از بهره برداری صورت می گیرد، اظهار کرد: وقتی خطوط بر اساس فازبندی به بهره برداری می رسد بر اساس مدل سازی های صورت گرفته سامانه تهویه اجرا می شود. تمام ارکان اجرای پروژه شامل مشاوران، پیمانکاران و … ایمنی خط را تایید کرده اند و جای هیچ دغدغه ای از این لحاظ وجود ندارد.
وی در ادامه در مورد توسعه خط 7 مترو نیز گفت: بر اساس پیشنهاد شاخه غربی خط 7 به دانشگاه علوم تحقیقات می رسد که هنوز به تصویب نرسیده است و در صورت تصویب، بازنگری طرح جامع ریلی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

اولین قطار از سری جدید تا پایان اردیبهشت وارد خطوط می شود
امام با اشاره به قرارداد واردات 70 دستگاه واگن عنوان کرد: 85 درصد از قطعات این واگن ها ترخیص شده است و اولین قطار تا پایان اردیبشهت وارد شبکه مترو می شود و پس از آن هر ماه یک قطار اضافه شده و تا پایان بهمن تمام قطارها وارد خطوط خواهند شد.
وی ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه ای که اواخر سال گذشته منعقد شد با مساعدت دولت از طرفیت فاینانس خط 7 برای تامین 376 واگن استفاده خواهد شد. همچنین قرارداد 630 دستگاه واگن که متولی تامین آن دولت است در دی ماه به کنسرسیوم واگن سازی به عنوان برنده مناقصه ابلاغ شده که پس از باز شدن اولین ال سی، 10 تا 12 ماه زمان نیاز است و پس از آن می توانیم امیدوار باشیم که طرف 3 سال آینده این واگن ها وارد خطوط مترو شوند.
وی با اشاره به صدور مجوز انتشار هزار و 300 میلیارد تومان اوراق مشارکت از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه گفت: 890 میلیارد از این اوراق به خط شش و هفت و 390 میلیارد آن برای خط شش اختصاص خواهد یافت.
مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه با اشاره به بودجه مصوب مترو عنوان کرد: در سال 98 شاهد افزایش 17 درصدی بودجه مترو در لایحه مصوب شهرداری بودیم که از هزار و 765 میلیارد به دو هزار و 600 میلیارد رسیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا