عمران و اشتغال

پنج هزار واحد در بافت‌های فرسوده افتتاح می‌شود


معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که شهرداری‌ها باید درباره بسته تشویقی شهرسازانه گزارش عملکرد ارایه دهند خبر داد: به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر ۵۰۰۰ واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده افتتاح می‌شود که ۲۰۰۰ واحد در شهر تهران است.

به گزارش ایسنا، محمد آیینی در جلسه کمیسیون ماده پنج با حضور شهرداران و مدیران کل راه و شهرسازی  استان‌ها که به صورت وبینار برگزار شد ضمن اعلام خبر فوق اظهار کرد: بیش از شش ماه از ابلاغ بسته تشویقی بافت‌های فرسوده می‌گذرد. طبق قانون می‌بایست گزارش‌های دوره‌ای درخصوص نحوه اجرای این مصوبه به شورای عالی شهرسازی و معماری  ارایه شود که تاخیرهایی در این زمینه صورت گرفته و انتظار می‌رود شهرداری‌ها هرچه سریع‌تر تا پایان ماه جاری نسبت به ارایه گزارش عملکرد اقدام کنند.

وی با اشاره به این که تاکنون باید محلات هدف مشمول این مصوبه مشخص شده باشد، اظهار کرد: بر اساس این مصوبه تراکم‌های تشویقی صرفا به محلات یا نواحی که سرانه تامین خدمات عمومی آنها حداقل به میزان یک سوم سرانه مصوب خدمات و فضای سبز مقیاس محله یا ناحیه باشد تعلق می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: بر این اساس بلوک‌های شهری که سرانه خدمات عمومی مورد نیازشان را در درون بلوک تامین می‌کنند از شمول این بند مستثنی هستند. بنابراین شهرداری‌ها بر اساس مفاد این بند باید هرچه زودتر و حداکثر تا پایان خردادماه اقدام به شناسایی محلات مشمول مصوبه کنند. شهرداری کرج یکی از شهرداری‌هایی است که این کار را انجام داده است.

پنج هزار واحد در بافت‌های فرسوده افتتاح می‌شود

بیشتر بخوانید

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که طبق قانون شهرداری‌ها مکلف‌اند به متقاضیان ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تا ۵۰ درصد تخفیف ارایه کنند، عنوان کرد: این موضوع برای شهرداری‌ها سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود، زیرا با نوسازی بافت‌های فرسوده و افزایش ساخت وساز درآمد شهرداری‌ها نیز افزایش می‌یابد از سوی دیگر شهرداری‌ها می‌توانند ما به ازای تخفیف خود را از دولت مطالبه کنند.

بنابراین گزارش آبان ماه سال گذشته سیاست‌ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله‌ای به تصویب رسید. تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی از جمله این مشوق‌ها است که جذابیت سرمایه‌گذاری در بافت‌ها را بالا می‌برد. طبق این مشوق امکان نوسازی خانه‌های کمتر از ۵۰ متر مربع به شرط رعایت ضوابط شهرسازی و معماری وجود دارد.

اولین گزارشی که از عملکرد شهرداری‌ها در این زمینه به دست آمده نشان می‌دهد از ۱۰۶ شهر بزرگ کشور که دارای محدوده مصوب بازآفرینی شهری هستند ۳۱ شهر از جمله کلانشهرهای تهران، کرج، تبریز و کرمانشاه و شهرهای بزرگ کاشان، اراک، یزد و بروجرد نسبت به اعمال بسته اقدام کرده‌اند. گفته می‌شود پس از اجرای این بسته تشویقی تمایل به ساخت و ساز در بافت‌های ناکارآمد تا چهار برابر افزایش یافته است.

انتهای پیاممنبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

نوشته های مشابه