انرژی

پیش‌بینی ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز در خلال برنامه هفتممدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: در خلال برنامه هفتم توسعه ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز، پیش‌بینی شده است، بخش مهمی از آن، نگهداشت توان تولید و بخشی مربوط به میادین جدید و توسعه‌نیافته است.

به گزارش ایسنا، محسن خجسته‌مهر بعدازظهر امروز در بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و در نشست توسعه میدان‌های نفت‌وگاز و افزایش تولید از طریق بهبود فضای کسب‌وکار با بیان اینکه چند سال پیش شماری از پیمانکاران ایرانی در دولت سیزدهم در بخش خشکی، قرارداد سه میدان مشترک یاران شمالی و جنوبی و سهراب بسته شد و در شهریورماه نیز به FDP‌ میدان‌های سپهر و جفیر می‌رسیم، اظهار کرد: می‌توانیم به تولید حداقل ۲۰ هزار بشکه دست یابیم . قرارداد لایحه نفت پارس جنوبی هم تنفیذ می‌شود.

وی در خصوص قراردادهای ۳۴بسته‌ای موسوم به EPD/EPC، گفت: برخی از این قراردادها مشکلاتی داشته‌اند و پیمانکاران نمی‌توانند آن را جلو ببرند، از طرف دیگر فرآیند فسخ قرارداد هم چند سال طول می‌کشد به همین دلیل باید راهی پیدا می‌کردیم تا پیمانکاران از مشکلات پیش‌رو به صورت قانونی عبور کنند. برای تعدادی از پروژه‌ها در چارچوب قراردادهای ۳۴ بسته‌ای گرفته‌ایم که با تأیید وزیر نفت انجام می‌شود، شرکت‌ها هم هرچه سریع‌تر الحاقیه را انجام داده تا از این توقف عبور کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تأخیر در اجرای پروژه‌ها آسیب زا بوده و یکی از دلایل مهم تاخیر در پروژه‌ها، کمبود و ناکارآمدبودن دکل‌های حفاری است که باید پیمانکاران بر آن غلبه کنند، اظهار کرد: اگر شرکت‌های صاحب صلاحیت توانستند دکل به‌ویژه برای دریا بیاورند، ما حاضر به اجاره بلندمدت هستیم؛ ‌ برای نمونه اگر کسی دکل دریایی در سقف گنجایش و ظرفیت و نیاز بیاورد، ما حاضر به امضای قرارداد پنج‌ساله هستیم، این یعنی پیمانکار با اجاره به شرط تملیک صاحب یک دکل می‌شود؛ کمک‌های ما به این صورت و به شکل تمهیدهاتی است.

خجسته مهر با بیان اینکه در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مصوب شد که شرکت‌ها برای ۵پنج سال سفارش کالا بگذارند؛ این مصوبه به معنای کمک به بخش داخلی و ایرانی‌سازی و پر کردن ظرفیت خالی سازنده‌ها است، افزود:‌ اینکه ما ادعا می‌کنیم باید صنعت نفت و توسعه را ایرانی کنیم یعنی باید به پیمانکاران توجه شود؛ شما خیلی مهم‌تر از تولید نفت و گاز هستید چون اگر پیمانکاران نبودند، تحریم‌ها سهمگین‌تر می‌شد. اینکه رهبری می‌فرماید باید تحریم‌ها را خنثی کنیم یعنی ما در داخل کشور قوی شویم. البته اکنون مدعی داشتن بنیه هستیم و ان‌شاءالله شرکت‌های اکتشاف و تولید نیز به ‌عنوان بنیان راهبردی شناخته شوند.

وی با بیان اینکه مشکل ما منابع مالی نیست و مشکل در میزان جذب منابع مالی است، اظهار کرد: جذب منابع مالی بدان معناست که صورت‌ وضعیت نداریم یا اینکه گاه پروژه‌ها پیشرفت نمی‌کنند. از دو دهه پیش دنبال مدیریت قوی برای اجرای پروژه‌ها و ارتقای مدیریت نفت و گاز بودیم که اکنون وضع بهتر شده است اما تا رسیدن به مرحله تکامل فاصله داریم. شما پیمانکاران می‌توانید نقش مهمی ایفا کنید تا مستقل از محیط داخلی کشور در محیط‌های بین‌المللی کار کنیم.

خجسته مهر با بیان اینکه باید آنقدر قوی باشیم که یک شرکت اکتشاف و تولید ادعا کند می‌تواند یک دکل را به خارج از مرزها برده و برگرداند، اظهار کرد: نباید خیلی به دولت متکی باشید، مواردی دیده شده که آمادگی پذیرش ریسک ندارند، حال اینکه ریسک قابل محاسبه است و می‌توان آن را مدیریت کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کارها را شرطی نکنید، افزود: ‌این بدان معناست که بگوییم اگر تحریم‌ها برداشته شود و یا فلان شرکت خارجی باشد، می‌توان کاری انجام داد؛ این همان شرطی‌کردن مأموریت‌هاست. البته نمی‌گویم که از شرکت‌های خارجی استفاده نکرد چه اینکه تا حد امکان از توان خارجی استفاده می کنیم. ما یک سبد داریم که باید هنرمندانه آن را متوازن و متعادل کرد.

خجسته‌مهر با بیان اینکه مدل‌های قرارداد در حال تکامل است، گفت: ‌این‌طور نیست که بگوییم همیشه یک الگوی قرارداد وجود دارد و تغییر نمی‌کند کما اینکه به ‌مرور مدل قراردادها تغییر کرد. باید به سمت رفع مشکلات و نقاط ضعف رفت و به نقاط قوت اضافه کنیم. از طرف دیگر زمان قرارداد هم کوتاه شود نه اینکه بعضا قراردادی وجود داشته که از زمان مذاکره تا امضا ۸۰۰ روز طول کشد. به‌طور کلی تسهیل‌گری برای انجام پروژه‌ها صورت گرفته و چندین جلسه در کمیسیون اقتصادی دولت برگزار شده و منتظر تصویب پیشنهادات در دولت هستیم.

وی با بیان اینکه باید طبق قرارداد مطالبات پیمانکاران را پرداخت کرد، گفت:‌ البته پیمانکاران همیشه با ما مدارا کرده‌اند؛ باید نشست‌هایی برای حل مشکلات برگزار کنیم و ما به ‌عنوان کارفرما امور را برای پیمانکاران تسهیل کنیم. در همین راستا برنامه‌ای برای تعدادی از میدان‌های مشترک و غیرمشترک همچون برگزاری مناقصه داریم زیرا زمان مناقصه کمتر از مذاکره است و فرآیند آن نیز کوتاه‌تر می‌شود.

انتهای پیاممنبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =

نوشته های مشابه