دسته‌بندی نشده

چرا طرح بسته‌بندی تخم مرغ لغو شد؟


مریم دهقان: اختلاف قیمت بالای بین تخم مرغ بسته بندی و فله باعث ایجاد یک واکنش منفی در بین مردم شد و این موضوع علت اصلی لغو این طرح بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، نکته مهم در لغو این ماجرا قیمت تخم مرغ است که در این آشفته بازار نرخ گذاری باز هم هر شانه تخم مرغ فله بیش از ۵۰ هزار تومان برای مصرف کننده آب میخورد. و اگر طرح بسته‌بندی تخم مرغ هم اجرا شود ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت پایه افزایش پیدا خواهد کرد.

درست است که تخم مرغ از آن کالاهایی است که حتی اگر گران تر هم شود مردم باز هم مجبور به خرید آن هستند اما این طرح به وضوح روی اقشار کم درآمد جامعه فشار وارد می‌کند.

علاوه بر این دولت قصد داشت تا تخم مرغ را با نرخ ۱۷۵۰۰ تومانی تک نرخی کند که همین موضوع هم باعث ایجاد رانت و التهاب بیشتر قیمتی در بازار تخم مرغ را سبب می‌شد.

چرا که تجربه نشان داده است که نرخ‌گذاری دستوری باعث ایجاد می‌شود عده‌ای ارز دولتی را دریافت کنند اما نهایتا هم تخم مرغ با نرخ مصوب به بازار عرضه نشود و مجددا تخم مرغ دو نرخی شده و به التهابات قیمتی دامن زده می‌شود.

نکته مهم بعدی درباره نحوه اجرای این طرح است. اینکه چه ارگانی به طور متمرکز قرار است بسته‌بندی تخم‌مرغ را انجام دهد؟ آیا این مساله به بخش خصوصی محول می‌‌شود یا مجموعه‌های دولتی متولی خواهند بود؟

کف تعداد تخم‌مرغ در هر بسته چقدر خواهد بود؟ آیا برای افرادی که که تنها قصد خرید یک یا دو تخم‌مرغ را دارند هم فکری شده است؟ قبل از اینکه به بازار پر تلاطم تخم‌مرغ تندباد دیگری تحمیل شود دولت از اجرای این طرح منصرف شد اما باید دید در آینده این طرح را به نحو دیگری اجرایی خواهد کرد یا نه؟

منبع:تجارت نیوز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا