ارتباطات و فن آوری اطلاعات

چین و کره جنوبی درباره صنعت تراشه سازی همکاری می کنندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیر بازرگانی چین اعلام کرد این کشور و کره جنوبی توافق کرده اند تا گفتگو و همکاری درباره زنجیره ذخایر صنعت نیمه رسانا را در میانه نگرانی های وسیع جهانی درباره ذخایر تراشه، تحریم ها و امنیت ملی تقویت کنند.

در حاشیه کنفرانس همکاری های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه(APEC) در دیترویت وانگ ونتائو وزیر بازرگانی چین با آن دوک گون همتای کره جنوبی خود دیدار کرد.

آنها دیدگاه های خود را درباره حفظ زنجیره ذخایر و همکاری های دوجانبه، منطقه ای و چند حوزه ای تبادل کردند. همچنین وانگ اعلام کرد چین تمایل دارد روابط تجاری و همکاری برای سرمایه گذاری را با کره جنوبی تقویت کند.

با این وجود کره جنوبی در بیانیه خود درباره همین اجلاس اشاره ای به تراشه نکرد، اما در عوض اعلام کرد وزیر بازرگانی کشور از چین خواسته ذخایر مواد خام کلیدی را تثبیت کند و خواستار محیط تجاری مناسب برای شرکت های کره ای در چین شده است.

به گفته یک منبع آگاه، طرف کره ای اعلام کرد نیاز است ارتباطات بین مقامات در تمام صنایع و نه فقط نیمه رسانا، برقرار باشد.

این درحالی است که کره جنوبی در تلاقی مناقشه بین ایالات متحده و چین بر سر نیمه رساناها قرار دارد.

رگولاتور فضای مجازی چین هفته گذشته محصولات میکرون( تراشه ساز آمریکایی) را ممنوع کرد زیرا بررسی های امنیت شبکه آن تایید نشده است. چین اعلام کرد اپراتورهای زیربنایی کلیدی را از خرید محصولات شرکت منع کرده است. از سوی دیگر آمریکا نیز به کشورهای دیگر فشار وارد می کند تا دسترسی چین به تراشه های پیشرفته را به دلایل مختلف از جمله امنیت ملی، محدود کنند.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید

منبع مهر

نوشته های مشابه