کشاورزی و دامپروری

کشت سیب زمینی در بیش از هزار هکتار از اراضی بخش رخ آغاز شدبه گزارش خبرگزاری مهر، محمد نجفی اظهار کرد: سطح زیر کشت امسال سیب زمینی در این منطقه بیش از یک هزار هکتار است که از این سطح بر اساس وضعیت بارش‌های بهاری حدود ۳۵ هزار تن سیب زمینی تولید می‌شود.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی بخش رخ میانگین برداشت سیب زمینی را در هر هکتار حدود ۳۵ تن اعلام کرد و افزود: زمان برداشت این محصول از اواخر شهریورماه شروع می‌شود که عمدتاً تا حدود ۶۰ درصد سیب زمینی منطقه رخ به خارج از بخش و کارخانجات چیبس سازی استان صادر می‌شود.

وی گفت: کشت سیب‌زمینی در این منطقه امسال به خاطر کمبود بارش‌ها از اواسط اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد و ارقام کشت شده سیب‌زمینی در بخش رخ شامل اگریا، سانته، فونتانه، پیکاسو، جلی، آریندا، ساگیتا و … است.

نجفی گفت: استفاده از ارقام اصلاح شده با درجه بذری بالا، افزایش ماده آلی خاک، کودهای شیمیایی و ریزمغذی، مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها، کنترل علف‌های هرز، رعایت عملیات به زراعی از جمله اجرای بیش از ۹۵ درصدی آبیاری تحت فشار و قطره‌ای و نیز تغذیه تکمیلی باعث شد مزارع این منطقه از نظر کمیت و کیفیت تولید در وضعیت بسیار مناسبی قرار گیرد.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی بخش رخ با بیان این منطقه بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۲۰ هزار هکتار آن آبی و بقیه دیم هستند افزود: بخش رخ با ۵۲ روستا، حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و کشاورزی و دامداری بخش اصلی محل درآمد مردم این منطقه است.

وی بخش رخ را از عمده‌ترین مناطق کشت محصول سیب زمینی شهرستان تربت حیدریه برشمرد و گفت: این منطقه تأمین کننده قسمتی از سیب زمینی بذری استان خراسان رضوی و چند استان دیگر کشور است.

این خبر را در تهران اقتصادی دنبال کنید .

منبع :مهر

نوشته های مشابه