گزارش

25هزار اتوبوس برای ناوگان حمل‌ونقل کشور نیاز است

به گزارش همسو نیوز،محمد امامی امین معاون امور اقتصادی استانداری تهران در آیین بهره‌برداری از ناوگان حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری که بعدازظهر امروز در اسلامشهر برگزار شد، گفت: در شرایطی که اوضاع اقتصادی کشور به سامان نیست به همین نسبت نیز شهرداری‌ها گرفتار منابع مالی و محدودیت‌های مالی هستند اگر مشاهده می‌شود که شهرداری مشغول کار عمرانی است این به این دلیل است که مدیریت عالمانه و آگاهانه حاکم هست.

 

نگاه مدیریت شهری در اسلامشهر عالمانه و آگاهانه است

وی بابیان اینکه دولت از سال 89 کمکی در راستای اصلاح ناوگان حمل‌ونقل عمومی انجام نداده خاطرنشان کرد: دولت به جهت محدودیت منابع و تصمیم اشتباهی که در دولت گذشته گرفته شد امکان تأمین منابع ناوگان حمل‌ونقل نداشته است نگاه بر این بوده منابع ارزش‌افزوده تحویل شهرداری‌ها شود که خود مدیریت کنند اما منابعی که باید صرف تجهیزات و مبلمان شهری می‌شد به‌طرف جذب نیرو و پرداخت حقوق کارکنان سوق داده شد و باعث شد مردم از خدمات حوزه حمل‌ونقل محروم شوند.

 

امین معاون امور اقتصادی استانداری تهران نگاه مدیریت شهری در اسلامشهر را عالمانه و آگاهانه دانست و گفت: مدیریت شهری اسلامشهر به‌جای اینکه منابع را صرف پرداخت حقوق و دستمزد کنند در راستای خدمت به همشهریان شهرستان صرف می‌کنند عموماً هزینه و اعتبار در حوزه حمل‌ونقل شهری جز ان دسته از خدماتی است که کاملاً در مسیر توسعه و آبادانی کشور است و بهره‌برداران این بخش هم کسانی هستند که بار سنگین توسعه کشور بر دوش آنان است.

 

امامی امین با اشاره به وضعیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور گفت: در کشور حدود 23 هزار دستگاه اتوبوس شهری داریم برای اینکه به مرز استاندارد برسیم حدود 18 هزار کسری داریم از این 23 هزار دستگاهی که فعال هست 8 هزار دستگاه تقریباً از رده خارج است و سازمان‌های حمل‌ونقل تلاش می‌کنند که با تعمیرات آن را سرپا نگه دارند بنابراین ما اگر بخواهیم ناوگان حمل‌ونقل مناسب در شان مردم داشته باشیم بالغ‌بر 25 هزار دستگاه اتوبوس نیاز داریم تا به این ناوگان الحاق شود تا ما بتوانیم پاسخگوی نیاز مردم باشیم.

 

روزانه 70 هزار در اسلامشهر از اتوبوس استفاده می‌کنند

در همین مراسم ایوب علایی رئیس شورای اسلامی اسلامشهر گزارشی از اقدامات انجام‌شده ارائه کرد و گفت: از مجموع 183 دستگاه اتوبوس فعال در اسلامشهر 28 دستگاه در اختیار شهرداری و ناوگان اتوبوس‌رانی و 155 دستگاه نیز مربوط به بخش خصوصی بود.

 

وی بابیان اینکه اتوبوس‌ها در مناطقی چون: اسلامشهر، واوان، چهاردانگه، شاطره، گلدسته، فیروز بهرام، منطقه 17، 18، 19 و 9 تهران فعالیت می‌کنند گفت: تعداد مسافرهای جابجا شده با اتوبوس‌ها به‌صورت میانگین 70 تا 72 هزار نفر در روز است.

 

علایی تصویب صدور مجوز 50 دستگاه اتوبوس شهری را یکی از مهم‌ترین مصوبات پنجمین دوره شورای شهر اسلامشهر دانست و گفت: کل بودجه اختصاص داده‌شده حدود 32 میلیارد تومان است که 15 میلیارد تومان آن است بابت خریداری 25 دستگاه ناوگان اتوبوسی در نظر گرفته شد تا شرمنده مردم شریف اسلامشهر نشویم.

 

رئیس شورای اسلامی اسلامشهر اعلام کرد: از این 25 دستگاه اتوبوس 10 دستگاه در خط واوان به مترو، پنج دستگاه در مهدیه به آذری، پنج دستگاه در خط قائمیه آذری و 5 دستگاه در خط کاشانی آزادی فعالیت خواهند کرد.

 

کاهش عمر اتوبوس‌ها از 13 به 9 سال

در همین مراسم حمیدی معاون خدمات شهری شهرداری اسلامشهر بابیان اینکه از سال 89 هیچ اتوبوسی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی اسلامشهر اضافه نشده است گفت: ارزش ریالی این 25 دستگاه اتوبوسی که باهمت شهرستانی اتفاق افتاد 25 میلیارد تومان است 25 اتوبوس نیمی از اتوبوس‌هایی است که قرار است به ناوگان حمل‌ونقل عمومی اسلامشهر اضافه شوند.

 

وی اعلام کرد: باوجوداین 25 دستگاه اتوبوس حدود 13 هزار نفر به ظرفیت جابجایی مسافر در اسلامشهر اضافه می‌شود همچنین برای اینکه کمبود اتوبوس نداشته باشیم اقدام به خرید و بازسازی اتوبوس‌ها کردیم و تقریباً 30 اتوبوس قرار است خریداری شود که 6 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. همچنین طی این اقدام عمر اتوبوس‌ها از 13 سال به 9 سال کاهش پیداکرده است و با فعال شدن این خطوط 50 نفر اشتغال‌زایی در مجموعه شهرستان به وجود آمده است.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اسلامشهر گریزی به اقدامات انجام‌شده در بخشی تاکسی‌های اسلامشهر زد و گفت: با هماهنگی‌ای که با اتحادیه تاکسیرانی کشور صورت گرفته 900 دستگاه تاکسی فرسوده ثبت‌نام صورت گرفته است که تا سال 97 600 دستگاه از این خودروها تحویل‌شده و در حال خدمت‌رسانی هستند دولت هم 20 میلیون تسهیلات بانکی در نظر گرفته است و 5 میلیون تومان هم بابت هر خودروی فرسوده وام بلاعوض داده است.

 

حمیدی با قدردانی از تلاش‌های شورای اسلامی اسلامشهر گفت: باهمتی که در شورای شهر بود تمام هزینه‌های تخصیص داده‌شده بهینه صورت گرفته است ما الآن دو منطقه را برون‌سپاری کردیم و 6 میلیارد و 700 میلیون تومان کاهش هزینه داشتیم و شرایط اشتغال‌زایی برای 100 نفر ایجادشده است.

 

انتهای پیام/

حسین رشیدی

 

شهرداری اسلامشهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا