اجتماعیبازار و کسب و کاربین الملل

اهمیت دریافت مدرک حرفه‌ای بین المللی (CMA)

اهمیت دریافت مدرک حرفه‌ای بین المللی (CMA)

 

امروزه دریافت مدارک حرفه‌ای بین‌المللی در همه جای دنیا با استقبال روزافزونی مواجه است، چراکه همان‌گونه که مدارک دانشگاهی نشان‌دهنده “دانش” فرد است، مدارک حرفه‌ای نیز نشان‌دهنده “مهارت” فرد در بکارگیری دانش خود است. به همین دلیل، اخذ مدارک حرفه‌ای بویژه در عرصه اشتغال و کاریابی برای افراد و نیز در عرصه بکارگیری نیروی انسانی کارآمد برای سازمان‌های امروزی، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

مدرک CMA استرالیا و نیوزیلند

CMA یا Certified Management Accountant یک مدرک کاملا معتبر و حرفه‌ای در زمینه‌های حسابداری مدیریت و مدیریت مالی می‌باشد.

مدرک CMA (حسابدار مدیریت خبره) از چند سال گذشته در حال رشد و گسترش جهانی خود بوده و در حال حاضر در چین و سرتاسر خاورمیانه به خوبی شناخته شده و در عین حال مورد استقبال قرار گرفته است. این گواهی نشان می‌دهد که فرد دارای دانش در زمینه‌های برنامه‌ریزی مالی، تجزیه و تحلیل، کنترل، پشتیبانی تصمیم‌گیری و اخلاق حرفه‌ای است. این مدرک بین‌المللی معروف توسط موسسه حسابداران مدیریت استرالیا و نیوزلند (ICMA)، ارائه می‌گردد.

معرفی مؤسسه حسابداران مدیریت استرالیا و نیوزلند (ICMA)

همانطور که در بالا ذکر کردیم، مدرک بین‌المللی معروف CMA توسط موسسه حسابداران مدیریت استرالیا و نیوزلند (ICMA)، ارائه می‌گردد.

این موسسه، یک موسسه فوق حرفه‌ای حسبداری مدیریت می‌باشد که دوره‌های مهارتی ویژه مدیران و کارشناسان خبره مالی، با هدف آموزش دانش و مهارت‌های حسابداری مدیریت، در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌نماید.

استرالیا به دلیل ترجیح آموزش بر آزمون، از نظام ارزیابی منطقی‌تر و همچنین آسان‌تری نسبت به CMA آمریکا و CIMA انگلستان برخوردار می‌باشد. از آن جایی که در دوره‌های CMA استرالیا و نیوزلند، تمرکز بر روی مهارت‌آموزی به جای دانش‌افزایی می‌باشد، آزمون‌های کتبی از اهمیت کمتری برخوردار هستند. ولی در عوض لازم است که شرکت‌کنندگان دوره CMA استرالیا و نیوزلند، با ارائه یک مقاله کاربردی به زبان فارسی یا انگلیسی، از بکارگیری در رابطه با بکارگیری یکی از ابزارهای حسابداری مدیریت مانند ABC يا BSC يا….. در سازمان، مهارت خويش را به اثبات رسانده و سپس گواهينامه CMA براي ايشان از طرف موسسه حسابداران مديريت استراليا و نيوزلند (ICMA) صادر گردد. سرفصل‌ها و محتوای آموزشی دوره‌های CMA استرالیا و نیوزلند در دانشگاه‌های متعددی در کشورهای مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و MBA  تدریس می‌شود.

مزایای عمومی مدرک CMA

 • برخورداری از دانش و به ویژه مهارت‌های مورد نیاز سازمان‌های امروزی به منظور اتخاذ تصمیمات صحیح، دقیق و به موقع مدیریتی
 • برخورداری از رزومه قوی‌تر با درج گواهینامه حرفه‌ای CMA به عنوان یکی از معتبرترین مدارک حرفه‌ای مالی شناخته شده در دنیا
 • برخورداری از مزیت رقابتی بالاتر به منظور اشتغال در شرکت‌های خارجی
 • برخورداری از مزیت رقابتی بالاتر به منظور اشتغال در شرکت‌های بزرگ داخلی

چرا تبدیل به یک CMA شویم؟

 • پیشرفت حرفه‌ای

یکی از مزایای اصلی CMA بودن این است که می‌تواند دانش شما را در مورد موضوعات حسابداری مدیریت گسترش دهد. علاوه بر این، کسب گواهینامه CMA می‌تواند به شما کمک کند تا در بین سایر حسابداران برای پذیرش و ایفای نقش‌های جدید متمایز شوید و دارای مزیت رقابتی باشید. داشتن مدرک CMA در کنار نام شما، نه تنها شما را از سایرین در این زمینه متمایز می‌کند، بلکه می تواند اعتبار بیشتری را به سایر مدارک شما نیز اضافه کند.

دریافت گواهینامه CMA می‌تواند دیدگاه حرفه‌ای شما را تقویت کند، چرا که گذراندن دوره CMA دانش شما را در مورد فرآیندهای مدیریت مالی، برنامه‌ریزی مالی، تجزیه و تحلیل، کنترل، پشتیبانی تصمیم‌گیری افزایش دهد. کسب مدرک CMA وضعیت شما را به عنوان یک حسابدار با تجربه و همه کاره استحکام می‌بخشد.

بسیاری از CMAها همچنین وظیفه نظارت، انجام وظایف و به طور کلی مدیریت بیشتر کارکنان حسابداری سطح پایین را بر عهده دارند. اگر فردی هستید که روحیات شما به گونه‌ای است که از مدیریت و راهنمایی دیگران لذت می‌برید، گواهینامه CMA می‌تواند به شما کمک کند.

علاوه بر این، اگر به دنبال فرصت‌های شغلی جدید هستید، مزایای مدرک CMA فرصت‌هایی را برای هدایت حیطه شغلی شما به سمت نقش‌های مدیریتی فراهم می‌آورد و عنوان CMA می‌تواند به شما کمک کند تا در جامعه حسابداری برجسته شوید.

اکثر CMA ها با کارکنان مدیریت سطح بالای یک شرکت کار می‌کنند و نقش اصلی را در تصمیمات و انتخاب‌های کلیدی برای امور مالی شرکت بر عهده می‌گیرند. یک CMA از داشتن تجربه مدیریت هزینه، بسیار سود می برد. گواهینامه CMA می‌تواند در سرپرستان این ذهنیت را ایجاد نماید تا شما را به عنوان یک کاندید مناسب برای ارتقای شغلی بعدی ببینند و نقش‌هایی با مسئولیت‌های بیشتر و درنتیجه حقوق و مزایای بالاتر به شما اعطا کنند. CMA ها تمایل دارند با مدیران همکاری نزدیکی داشته باشند تا راهنمایی‌های مالی را به آن‌ها ارائه کنند، زیرا آن‌ها در تصمیم‌گیری‌های مالی تخصص دارند.

 • افزایش مهارت و دانش مالی

از آنجایی که کسب مدرک CMA نیاز به کسب دانش کامل و کوشا از فرآیندهای حسابداری مدیریت دارد، مسئولیت‌های CMA ها نیز اغلب تخصصی‌تر از شرح شغل حسابدار عمومی است. انجام وظایفی مانند تجزیه و تحلیل و برنامه‌ریزی بودجه، اتخاذ تصمیمات کلیدی سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک در کارنامه روزانه شما، قابلیت‌های حرفه‌ای شما را گسترش می‌دهد.

سایر مزایای تبدیل شدن به یک CMA شامل پیشرفت در حیطه شغلی است، زیرا وظایف بیشتری را در سطح مدیریتی به عهده خواهند گرفت. به عنوان مثال، بسیاری از CMA ها با تهیه داده‌ها به روشی قابل هضم برای عوامل اجرایی و سایر پرسنل مهم شرکت سروکار دارند. اکثر حسابداران سطح ابتدایی و همچنین CPA ها معمولاً این نوع نقش‌ها را انجام نمی‌دهند. به عنوان یک CMA، شما همچنین به اهداف تجاری بزرگ‌تر کمک خواهید کرد و احتمالاً باید روندها و ارقام خارجی را تجزیه و تحلیل کنید، وظیفه‌ای که معمولاً برای حسابداران سطح بالا می‌باشد.

یکی از مزایای CMA شدن این است که می‌توانید درک عمیق‌تری از عملکرد مالی یک شرکت به دست آورید. اگر علاقه‌مند به یادگیری پشت صحنه حسابداری هزینه‌ها و بهای تمام شده و گسترش افق شغلی خود هستید، ممکن است این مسیر مناسبی برای شما باشد.

در حالی که دریافت CMA در دنیای حسابداری و مالی بسیار مورد احترام است، CMA یک اعتبار جهانی است و در واقع، چشم‌انداز شغلی برای CMA ها در حال رشد است.

آیا ما در ایران امکان گذراندن دوره و اخذ مدرک CMA را داریم؟

بله، اگر قصد دارید تا به یک CMA تبدیل شوید، ادامه مطالب را با دقت مطالعه کنید:

دوره بین‌المللی حسابداری مدیریت CMA ، یک دوره فشرده 56 ساعته است که به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط مدرسین داخلی و خارجی قابل ارائه می‌باشد. این دوره، بر خلاف دیگر دوره‌های آموزشی مشابه که صرفا به دنبال انتقال مفاهیم و دانش هستند، تمرکز خود را ضمن دانش افزایی، در انتقال مهارت‌های بکارگیری ابزار حسابداری مدیریت برای تصمیم گیری درست و به موقع به منظور هدایت سازمان به سمت استراتژی‌های خود قرار داده است. به همین دلیل استفاده از مطالعات موردی و انجام فعالیت‌های کارگاهی و کلاسی رویکرد محوری این دوره است.

مدرک بین المللی CMA استرالیا و نیوزلند تنها مدرک Post Graduate حسابداری مدیریت در دنیا است که تنها به دارندگان مدارک معتبر حسابداری، مالی، مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی با حداقل 5 سال فعالیت رسمی مالی، پس از گذراندن دوره حداقل 56 ساعته CMA و کسب امتیاز لازم در آزمون‌های تخصصی آن ارائه می گردد. به همین دلیل، سرفصل‌ها و محتوای آموزشی دوره CMA استرالیا و نیوزلند در دانشگاه‌های متعددی در کشورهای مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و MBA تدریس می‌شود.

برگزاری دوره  و ارائه مدرک CMA استرالیا و نیوزلند در ایران دارای ویژگی‌هایی است که آن را از CMA آمریکا و انگلستان متمایز می‌سازد.

 1. دوره‌های آموزشی و آزمون‌هایCMA  استرالیا و نیوزلند در ایران تنها توسط نمایندگی رسمی آن که بر روی وبسایت رسمی مؤسسه حسابداران مدیریت استرالیا و نیوزلند معرفی شده است، برگزار می‌شود. در حالیکه مدارک مشابه در ایران دارای نمایندگی رسمی نیستند.
 2. دوره‌های آموزشی و آزمون‌هایCMA  استرالیا و نیوزلند در ایران به دو زبان انگلیسی و فارسی برگزار می گردد. در حالیکه آزمون‌های مدارک مشابه در  سراسر دنیا صرفا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.
 3. CMA   استرالیا و نیوزلند، ویژه متخصصین مالی با حداقل 5 سال فعالیت رسمی مالی طراحی شده است و سرفصل‌های درسی آن در برخی دانشگاه‌ها در دوره کارشناسی ارشد و MBA تدریس می‌شود. به همین دلیلCMA  استرالیا و نیوزلند به عنوان یک دوره Post Graduate، از اعتبار حرفه‌ای بیشتری برخوردار است. این در حالیست که در دوره‌های مشابه، متقاضیان با هر سطح دانش و تجربه، پذیرش می‌شوند. به همین دلیل طول دوره آموزشی طولانی‌تر و به تبع آن هزینه‌های شرکت در دوره نیز افزایش می‌یابد.
 4. CMA   استرالیا و نیوزلند، به منظور حصول اطمینان از ‌سطح مطلوب دانش و مهارت متقاضیان، شرکت در دوره مهارتی فشرده 56 ساعته را الزامی می‌داند. به همین دلیل دارندگان گواهینامهCMA  استرالیا و نیوزلند از لحاظ دانش و مهارت و نیز نرخ قبولی در آزمون از سطح بالاتری برخوردار می‌باشند. این در حالیست که شرکت در دوره‌های مشابه الزامی نیست و موسسات آموزشی از یک هفته تا چندین ماه و حتی سال دوره‌های آموزشی خود را بصورت دلخواه طراحی و برگزار می‌نمایند.
 5. CMA  استرالیا و نیوزلند، تنها اساتید تایید صلاحیت شده خود در دفاتر منطقه‌ای خود را واجد صلاحیت برای تدریس دوره‌های آموزشی خود می‌داند. در حالیکه دوره‌های آموزشی مرتبط با سایر مدارک مشابه را هر مدرسی و هر مرکز آموزشی با هر توان و قابلیتی و در هر مدت زمانی می‌تواند برگزار نماید و نیازی به اخذ مجوز و نمایندگی ندارد. این مساله، افت شدید سطح دانش و مهارت متقاضیان و در نتیجه کاهش نرخ قبولی در آزمون و افزایش هزینه متقاضیان برای هر بار شرکت مجدد در آزمون را در پی خواهد داشت.
 6. CMA  استرالیا و نیوزلند، برای ارزیابی شرکت‌کنندگان دوره‌های خود تنها به آزمون کتبی بسنده نمی‌کند، بلکه بیشترین وزن نمرات را به ارائه مقاله کاربردی در خصوص بکارگیری یکی از ابزارهای حسابداری مدیریت در یک سازمان یا شرکت واقعی، اختصاص می‌دهد. این باعث حصول اطمینان از انتقال مهارت به جای دانش به شرکت‌کنندگان است که در مدارک مشابه مشاهده نمی‌شود. ضمنا مقالات نیز می‌تواند به زبان فارسی تهیه و ارائه شود.
 7. از آنجایی که سرفصل‌های دوره آموزشیCMA  استرالیا و نیوزلند، در دوره‌های MBA نیز تدریس می‌شود، کسانی که موفق به دریافت مدرک حرفه‌ای CMA استرالیا و نیوزلند گردند، می‌توانند با گذراندن تعداد محدودی واحد درسی غیر حضوری و شرکت در آزمون دانشگاه Calwest آمریکا، مدرک MBA‌ خود را از این دانشگاه دریافت نمایند. علاقه‌مندان می‌توانند در مقطع DBA‌‌‌ این دانشگاه نیز ادامه تحصیل دهند.

مخاطبینCMA  استرالیا و نیوزلند چه کسانی هستند؟

شرکت در دوره آموزشی CMA برای همگان امکان‌پذیر است اما دریافت مدرک حرفه‌ای CMA تنها منوط به کسب شرایط ذیل، ضمن شرکت در آزمون و ارائه مقاله کاربردی می‌باشد.

 • مدیران و متخصصین دارنده مدارک دانشگاهی حسابداری یا مالی با حداقل 5 سال سابقه فعالیت رسمی مالی یا فعالیت موثر در اجرای پروژه‌های حوزه حسابداری مدیریت مانند هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، کارت امتیازی متوازن و غیره
 • مدیران و متخصصین دارنده مدارک حرفه‌ای حسابداری یا مالی از مراکز آموزشی معتبر و انجمن‌های حسابداری با حداقل 5 سال سابقه فعالیت رسمی مالی یا فعالیت موثر در اجرای پروژه‌های حوزه حسابداری مدیریت مانند هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، کارت امتیازی متوازن و غیره
 • مدیران و متخصصین دارنده مدارک مدیریت اجرایی (MBA) با حداقل 5 سال سابقه فعالیت رسمی مالی یا فعالیت موثر در اجرای پروژه‌های حوزه حسابداری مدیریت مانند هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، کارت امتیازی متوازن و غیره
 • مدیران و متخصصین دارنده مدارکی از قبیل مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع که ضمن گذراندن دروس حسابداری و حسابداری بهای تمام شده، حداقل 5 سال سابقه فعالیت موثر در اجرای پروژه‌های حوزه حسابداری مدیریت مانند هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، کارت امتیازی متوازن و غیره ارائه نمایند.

سرفصل‌های دوره بین‌المللی حسابداری مدیریت CMA

دوره بین‌المللی حسابداری مدیریت CMA که ۵۶ ساعت آموزش می‌باشد، شامل دو ماژول “مدیریت استراتژیک هزینه” و “تجزیه و تحلیل استراتژیک کسب و کار” می‌باشد که سرفصل‌های آن به اختصار عبارت است از:

مدیریت استراتژیک هزینه

 • اصول حسابداری مدیریت (Management Accounting Principles)
 • حسابداری بهای تمام شده (Cost Accounting)
 • هزینه یابی هدف (Target Costing)
 • هزینه یابی چرخه عمر (Life Cycle Costing)
 • هزینه یابی بر مبنای فعالیت (Activity Based Costing)
 • هزینه یابی بر مبنای فعالیت رانشی (Push ABC)
 • هزینه یابی بر مبنای فعالیت کششی (Pull ABC)
 • هزینه یابی بر مبنای فعالیت زمانگرا (TDABC)
 • هزینه یابی مصرف منابع (Resource Consumption Accounting)
 • هزینه یابی تفاضلی (Marginal Costing)
 • هزینه یابی چند بعدی (Multi-Dimensional Costing)
 • تحلیل سودآوری مشتری (Customer Profitability)
 • مدیریت بر مبنای فعالیت (Activity Based Management)
 • مدیریت استراتژیک هزینه (Strategic Cost Management)
 • حسابداری مدیریت زیست محیطی (Environmental Accounting)

تجزیه و تحلیل استراتژیک کسب و کار

 • تفکر استراتژیک (Strategic Thinking)
 • نظام مدیریتی کارت امتیازی متوازن (Balanced Scorecard Management System)
 • تدوین شاخص‌های عملکرد (KPI)
 • بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد (Performance Budgeting)
 • بودجه ریزی بر مبنای فعالیت (Activity Based Budgeting)
 • بودجه ریزی بر مبنای محرک ها (Driver Based Budgeting)
 • فراسوی بودجه ریزی (Beyond Budgeting)
 • بودجه ریزی شناور (Rolling Budgeting)
 • روش‌های قیمت گذاری (Pricing Strategies)
 • روش‌های بازاریابی (Marketing Strategies)
 • مدیریت ریسک (Risk Management)

دوره بین‌المللی حسابداری مدیریت (CMA) توسط تنها نماینده رسمی ICMA استرالیا و نیوزلند در ایران، در مجموعه مالی سرا برگزار می‌گردد. می‌توانید از طریق سایت مالی سرا اقدام به شرکت در این دوره فرمایید.

یا درصورت نیاز به مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناس موسسه مالی سرا از طریق این شماره 09999965502 در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه